Co zobaczyć w Bari? Przypuszczam, że tym pytaniem prawdopodobnie google wyświetlił Ci mojego bloga. Zacznę od tego, że zwiedzanie Bari nie zajmuje dużo czasu, moim zdaniem wystarczy jeden dzień. Jestem za to pewna, że będzie to wyjątkowy dzień. W tym artykule postaram się opisać najbardziej fascynujące i interesujące ,,przystanki” dla turysty, punkty, które chciałabym pokazać mojej mamie. Zacznę od tego, że Bari to stolica regionu – Apulii i jedno z większych miast na południu Włoch, do którego ciągną mieszkańcy okolicznych miejscowości. Co zobaczyć? Co obowiązkowo zwiedzić w Bari? Czy warto? Sprawdź sam czytając mój mały poradnik!
Jeśli masz jakieś pytania odnośnie podróży, albo chcesz podzielić się zdjęciami i przeżyciami z Apulii, zapraszam do mojej grupy na Facebooku.
Co zobaczyć w Bari?
Zamek
Proponuję zacząć zwiedzanie od zamku normańsko-szwabskiego, imponującej fortecy położonej na skraju Starego Miasta. Powstał prawdopodobnie w 1132 roku, na życzenia króla Normani Rogera II. Wkrótce po zbudowaniu został zniszczony w 1156 przez króla Wilhelma I Sycylii. Po czym ponownie podjęte pracę nad jego odbudową w 1233. Zleceniodawcą prac był Fryderyka II (cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego), to dzięki niemu zamek został odrestaurowany i upodobniony do rezydencji. Pamiątką tych prac, jest symbol Federica, orzeł trzymający zdobycz w szponach, wyrzeźbiony na głównych drzwiach.
Dekoracje i ozdoby wykonane na życzenie Fryderyka II są powtórzone w wieżach i oknach. Zaznaczę, że zamek Bari nie wznosi się na wzgórzu, jak to często bywało, ale blisko portu na płaskim terenie. Wynika to ze specyfiki Bari, tam nie ma wzgórz, ani terenów wyżej położonych w obrębie miasta. Aby wejść na teren Zamku, trzeba przejść przez most wiszący nad fosą, który jest od strony południowej. Strona północna dysponuje widokiem na morze. Na dolnej kondygnacji zamku znajduje się wewnętrzny dziedziniec, wykonany na planie kwadratu o charakterystykach renesansowych. Jeżeli chodzi o wątek Polski, to książę Ferdynand Aragoński podarował zamek rodzinie Sforzów, a później trafił on do królowej Bona Sforza (żona króla polskiego). Po śmierci Bony został zwrócony królowi Neapolu i przekształcony w więzienie i koszary.
Stare Miasto
Labirynt białych zaułków w bliskiej odległości od morza, najbardziej wysunięta część miasta na północy to Citta’ Vecchia – Stare Miasto. Jest to najstarsza część miasta Bari, w obrębie starożytnych murów. Jeśli przyjrzysz się mapie, to zwróć uwagę, że Bari Vecchia znajduje się na półwyspie zamkniętym między dwoma portami Bari (starym i nowym portem). Do niedawna cały ten obszar (jakieś około 10 lata temu), był rzadko odwiedzany przez turystów z powodu lokalnej przestępczości. Stare Miasto nie cieszyło się najlepszą sławą i poza mieszkańcami dzielnicy, pozostałe osoby były ,,non grata” – nie mile widziani. Obecnie ta część miasta to królestwo „nocnego życia Apulii” . Rozwinęło się tam wiele restauracji, lokalnych punktów wydawania jedzenia i klubów otwieranych na styku przeciwległych ulic, żeby przechodzący ludzi wiedzieli o miejscu. Jest to niezwykłe historyczne centrum Bari, niegdyś nazywane „barivecchia”, a dziś nazywane „starożytną wioską”. Citta’ Vecchia to żywy przykład historii i miejsca, które narodziło się ponownie.
Il quartiere Murat, nowa część miasta
Bari przez długi okres czasu było miastem ograniczonym średniowiecznymi murami, za którymi znajdowała się Stara część miasta (o której mogłeś/aś poczytać wcześniej) . Na początku XIX w., rozpoczęły się pracę nad rozbudową miasta. Nowa część miasta rozciąga się między linią kolejową a wybrzeżem, cechą charakterystyczną są prostopadłe ulice, dzięki czemu łatwo się po nim poruszać, w przeciwieństwie do labiryntu ulic na Starym Mieście. Stare Miasto i Nowe miasto tworzą razem dzisiejsze centrum miasta Bari i skupiają się w 9. dzielnicy zwanej dzielnicą Murat, która jest pulsującym centrum stolicy Apulii.
Piazza degli Innamorati
Piazza degli Innamorati, czyli Plac Zakochanych to miejsce na mapie Bari dedykowane zakochanym, gdzie każdego roku od 2017 w dniu 14.02 odbywają się specjalne imprezy i wydarzenia dla zakochanych. Ten mały plac znajduje się w centrum starej części Bari, otoczony alejkami. Łatwo się w zgubić próbując do niego dotrzeć, bo Stare Miasto to wir uliczek i ślepych miejsc. Miejsce bywa też nazywana: Largo Albicocca, czytaj: Plac Morelowy. Swoją nazwę miejsce zawdzięczało staremu lokalnemu targowi owocowo-warzywnemu, ale nie tylko …
Kiedyś na środku placu przed znajdowało się drzewo morelowe, którego owoce wymienili młodzi mieszkańcy Bari na znak miłości. Obecnie plac stanowi miejsce atrakcji turystycznych, któremu nadano nowe życie we współpracy z Ikeą, pojawiły się lampki, które tworzą atmosferę na pograniczu ogniska domowego i magi świąt:) są tam oczywiście elementy promocyjne w postaci dodatków od IKEI … ps: nie chcę zdradzać więcej, bo to trzeba zobaczyć i poczuć. To miejsce polecam w szczególności wieczorem, na zwieńczenie wycieczki w Bari. Zwłaszcza, że można zjeść tam pizze i lokalne dania wykonywane przez gospodynie mieszkające w obrębi placu.
Bazyliki św. Mikołaja
Bazylika Św. Mikołaja w Bari to jeden z najważniejszych przykładów architektury romańskiej Apulii. Znajduje się ona pięć minut od portu morskiego i 15 minut od dworca. Styl bazyliki jest romański, co oznacza, że ma masywny i surowy wygląd, z półokrągłymi łukami, charakterystycznymi dla architektury romańskiej.
Dodam, że nie jest to kościół zbudowany od podstaw, ale świątynia zbudowana na terenie rezydencji katepana (grecko-bizantyjski namiestnik południowych Włoch). Materiał z poprzedniego budynku został ponownie wykorzystany. Jest to bazylika papieska, to znaczy, że powierzenie jej konkretnemu zakonowi jest w gestii Stolicy Apostolskiej. Ten nowy status prawny datuje się na rok 1929 (Pakty Laterańskie), kiedy to państwo włoskie, przejmując wszystkie dobra bazyliki, zrzekło się „palatynizmu” (bezpośredniego zarządzania królem nad życiem duchowieństwa) i umieściło Stolicę Apostolską w tej jurysdykcji. W 1951 roku, kładąc kres tworzeniu kapituły kanoników, która służyła w kościele od pierwszej połowy XII wieku, bazylikę powierzono zakonowi dominikanów, który do dziś pełni swoją posługę, zwracając szczególną uwagę na aspekty ekumeniczny.
8 komentarze
[…] od tego jak dorzeć do Monopoli komunikacją publiczną z Bari, bo jeśłi zatrzymałeś się w Bari i stanowi one Twoją bazę wypadową, to moim zdaniem warto w […]
[…] od tego, jak dorzeć do Monopoli komunikacją publiczną z Bari. Jeśli zatrzymałeś się w Bari i stanowi ono Twoją bazę wypadową, to moim zdaniem warto w […]
[…] w Bari można podzielić na publiczne i prywatne.Jest ich niestety niewiele, mimo że miasto znajduje […]
[…] Bari Conversano Monopol Grotte Castellana Putignano Fasano Alberobello Locorotondo Ostuni Martina Franca […]
[…] dojechać z lotniska do centrum Bari? Bari i cały region Apulia są coraz popularniejszym kierunkiem wakacji i wypadów weekendowych […]
[…] makaronu jest charakterystyczny dla miasta Bari, dlatego spotkasz go w każdej restauracji wśród pierwszych dań. Sposób […]
[…] przyjmiemy jako bazę wypadową Bari, to Alberobello jest położone jakieś 50 km, podróż trwa około 1 godziny. Można się tam […]
Dzień dobry.
Jesteśmy 7 osobową grupą kobiet, które podróżują razem w celu poznania historii, kultury, a także dnia codziennego danego kraju. Tym razem wybrałyśmy Bari 🙂 Bardzo zależy nam na całodziennym oprowadzeniu nas po tym mieście.
Jesteśmy już od najbliższej soboty 24 września od rana do poniedziałku wieczór (wylatujemy we wtorek 27 września bardzo rano )
Bardzo proszę o odpowiedź czy możemy liczyć na miłe towarzystwo Polki lub Polaka – nie koniecznie licencjonowanego przewodnika:)
Pozdrawiam serdecznie
Marzena