Vieste zwiedzanie

przez Polacy w Bari (Ania)
co zobaczyc w vieste Photo by sentidos humanos on Unsplash

Vieste zwiedzanie. Co ciekawe w dialekcie mieszkańców Vieste bywa nazywa Vìst’, znajduje się ono w prowincji Foggi nad morzem Adriatyckim, wzdłuż wybrzeży cypla Gargano. Jest to najbardziej wysunięta na wschód gmina w regionie, dlatego widać ją w trakcie podroży z okien samochodu. Na północ Vieste graniczy z obszarem Peschici i od południa z Mattinatą. Dlatego zwiedzając Vieste można zahaczyć do tych miejscowości.

Vieste na tle pozostałych miasteczek wyróżnia się malowniczym położeniem. Znajduje się na skalistym zboczu z widokiem na morze, które zachwyca zarówno podczas zachodów i wschodów słońca. Spektakl jakim jest zachód słońca z mieniącymi się kolorami czerwi, różu, pomarańczy niebem nad morzem jest na tyle zachwycający, że warto sobie w programie zarezerwować czas na zachód słońca. Jeśli zaś chodzi o starówka Vieste to jest to, charakterystyczna dla apulijskich miasteczek mieszanka schodów, wąskich uliczek i małych placów ukrytych w historycznym centrum, z widokami jak z pocztówek.

vieste zwiedzanie Photo by <a href="https://unsplash.com/@balakleiets?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Kyrylo Balakleiets</a> on <a href="https://unsplash.com/photos/c65el6y_voI?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Unsplash</a>

Jak dojechać z Bari do Vieste?

Dojazd z Bari do Vieste. Miasteczko nie jest dobrze skomunikowane z centrum Bari. Ale można tam dotrzeć przynajmniej z lotniska w Bari bezpośrednio, albo z centrum Bari z przesiadką w Foggi. Jeśli chodzi o podróż z lotniska to trwa ona około 3h i kosztuje około 80 zł. Moim zdaniem jest to najlepszy sposób na dostanie się na Półwysep Gargano, ponieważ z przesiadkami różnie bywa. Ale w przypadku opcji z przesiadkami, najpierw trzeba dojechać do Foggi, a z Foggi wsiąść autobus z dworca głównego do Vieste.

Jeśli pojawią się u Ciebie pytania dotyczące podróży lub chciałbyś/abyś podzielić się zdjęciami i wrażeniami z Apulii, serdecznie zapraszam do dołączenia do mojej grupy na Facebooku.

Vieste zwiedzanie

Zanim zabiorę Cię w podróż po Vieste, chcę Ci przekazać kilka informacji, które ułatwią zwiedzanie i pozwolą zrozumieć rozwój miasta. Historyczne centrum Vieste, tzw starówka, a dla mieszkańców: „Vieste Vecchia”, znajduje się na skalistym klifie z zapierającym dech w piersiach widokiem na morze, a jego koniec nazywa się „Punta San Francesco”. W kierunku wewnętrznym i bocznym jest położona najnowocześniejsza część miasta. Na lewo od historycznego centrum, u podnóża skały, położone się plaże: Marina Piccola, Punta Santa Croce, port i San Lorenzo. Po prawej stronie natomiast rozciąga się złota plaża Scialara (lub plaża Castello) z niepowtarzalnym monolitem skalnym zwanym Pizzomunno.

Co zobaczyć w Vieste?

Stare miasto

Najlepszym sposobem na zwiedzenie Vieste jest spacer wąskimi ulicami miasta. Trzeba pamiętać o tym, że większość miasteczek powstawała w średniowieczu, stąd brak ,,przestrzeni” i np. auta nie wjadą do starego miasta, bo przecież kto myślał o samochodach w X wieku. Budynki są wąsko ułożone jeden koło drugiego, żeby zmieścić się w murach miasta i być chronionym przez władzę miasteczka. Podroż po starówce wiedzie między labiryntami, łukami, schodami, łukami i średniowiecznym budownictwem. To co jest fajne podczas zwiedzanie starego miasta w Vieste to wkradająca się bryza morska miedzy alejkami w akompaniamencie szumu morza. 10/ na 10 dla Vieste za zachwycające panoramy i błękit morza ,,wyskakujące” zza łuków i schodów.

La Chianca Amara – Gorzka Skała

La Chianca Amara to w dialekcie Vieste znaczy Gorzka Skała, a swoją nazwę bierze z historycznych wydarzeń, które rozegrały się w Vieste. Między 14.07 a 24.07. 1554 flot około 60 statków tureckich zostaje przez silne wiatry zepchnięta w okolice Vieste,

Flotą dowodzi korsarz Dragut, pełniący funkcję admirał floty osmańskiej w przekazach bywał określany mianem “niekoronowanym królem Morza Śródziemnego” albo “mieczem islamu” . Dragut był młodym i ambitnym marynarzem, który jednak na początku swojej kariery z pewnością nie był zamożny i z tego powodu postanowił oddać się na usługi sułtana Sulejmana II. Zajmował się aby plądrowaniem wrogich statków, głównie chrześcijan. Podczas jednej ze swoich swojej podróży, która powinna była zaprowadzić go do dobrze prosperujących ośrodków morskich na południe od Apulii, zgubił trasę i za sprawą wiatrów znalazł się w okolicach Viese. Flota 60-70 ottomańskich galer zostaje przypadkowo zepchnięta przez gwałtowny sztorm w okolice Vieste.

stare miasto w vieste

…ciąg dalszy

Gdy tylko mieszkańcy Vieste zobaczyli statki, natychmiast wpadli w panikę, ponieważ w większości byli to chłopi, którzy z pewnością nie byli przyzwyczajeni do walki. Oblężenie trwało siedem dni. Miasto trzymało się dobrze, choć ściśnięte coraz bardziej, i nadal mogłoby stawiać opór – podobnie jak zamek, gdyby nie to, że jacyś zdrajcy nie przekazali go ludziom Draguta. Kanonik Nerbis, brat kamerlinga, to znaczy dzierżącego klucze do miasta, który z tchórzostwa lub pomysłowości lub nadmiaru przebiegłości udał się ukradkiem do Draguta i negocjował poddanie miasta, żądając zapewnienia, że pozwolił obywatelom wyjść z taką ilością złota i srebra, ile każdy mógł unieść. Dostał ubezpieczenie. Ale gdy tylko drzwi zostały otwarte, 15 lipca 1554 roku, fala muzułmanów gwałtownie rozlała się po ulicach miasta. Nieszczęśni mieszkańcy bronili się z siłą desperacji, ulica po ulicy, od domu do domu, przez całą noc i następny dzień, aż broń i liczba korsarzy zdecydowały o wyniku walki, która zakończyła się bezwzględnym mordem sarabandy.

Ci, którzy nie mogli uciec na wieś lub schronić się w zamku, nie mieli ucieczki. Rozkaz Draguta, aby kaleki, starców i dzieci, których nie dało się wywieźć, zabić, wykonano pod katedrą, gdzie znajduje się żywy kamień, który z tego powodu przyjął nazwę Chianca amara, czyli „kamienna amara O wydarzeniu przypomina tablica zamurowana cztery wieki później na miejscu – przy via Cimaglia. Gorzka skała, jak i tablica pamiątkowa przy via Cimaglia czy wieże obronne w okolicach przypominają o tym tragicznym wydarzeniu w historii Vieste.

Katedra: Cattedrale di Santa Maria Assunta

Katedra w Vieste znajduje się przy via Vescova, powstała XI wieku, ale jej pierwotny romański styl ewaluował w czasie, z rożnych powodów. Niestety w tym trzęsienia ziemni, czy najazdów nieprzyjacieli. Wszystkie to wydarzenia wymusiły w odbudowę dzwonnicy ( zawaliła się w 1772) oraz przebudowę fasady. Dodatkow zmiany w stylach i sztuce można zauwazyc we wneetzru kościoła z naciskiem na styl barokowy: oryginalny strop kratownicowy przykrywa bogaty, XVIII-wieczny strop drewniany szkoły neapolitańskiej. W katedrle można zauważyć dwie kapice boczne , które zostapiły absydy.

Apsyda (lub absyda) – pomieszczenie na rzucie półkola, półelipsy lub wieloboku, dostawione do bryły budynku, często świątyni i otwarte do jej wnętrza.

www.wikiepedia.pl

Zwróć uwagę, że zazwyczaj kościoły romańskie w Apulii są ciemne, bo okna były małe i służyły głównie w celach obronnych. Tutaj jest szereg dwunastu okien umieszczonych w górnej części nawy głównej, powstały w czasach baroku. Zwiedzając katedrę, podnieś głowę do góry Bardzo efektowny, nawet jeśli nie jest to oryginał, jest malowany drewniany sufit, na którym znajdują się trzy duże płótna. Reprezentują one: Madonnę Assuntę, której poświęcony jest kościół, San Giorgio, patrona Vieste i San Michele Archanioła, obrońca Gargano. Zwiedzając stare miasto trafisz na Gorzką skałę, która opowiada o smutnych kartach historii Viste.

Castello Svevo Aragonese


Idąc w stronę górnej części historycznego centrum, dotrzesz do Castello Svevo Aragones. Został on zbudowany w 1242 roku w celu obrony miasta przez Fryderyka II. Dziś obszar zamku jest terenem wojskowy i jest zamknięty dla zwiedzających, poza nielicznymi wyjątkami. Z okolic zamku roztacza się niesamowity widok na plażę Scialara i skałę Pizzomunno

Skała Pizzomunno

Pizzomunno to jest ogromna skała z białego wapienia, znajdująca się nad brzegiem morza. Warto pamiętać o tym, że z niego jest zbudowany cały półwysep Garganu i że jest to podstawowy materiał budowlany w Apulii. Jest ona wysoka na 25 metrów, a znajduje się na końcu plaży Scialara, która bywa nazywana plażą Castello, bo jest tuż pod podnóżami twierdzy. Ze skałą związana jest piękna legenda o Pizzomunno i Cristaldzie. Pizzomunno był marynarzem z Vieste, który był bardzo przystojny i miał niesamowicie duży urok osobisty. Dlatego wiele dziewcząt z okolicy i syren zamieszkujące morze, były w nim zakochane. Jednak jego serce należało do dziewczyny o imieniu Cristalda. I tak oto, kiedy on wyruszał na morze w poszukiwaniu ryb, Cristalda czekała na niego nad morzem. Niestety pewnego dnia zazdrosne syreny z zatoki, porwały dziewczynę znad brzegu i wciągnęły ją w otchłań morską. Po powrocie z łowienia ryb marynarz postanowił poczekać na dziewczynę nad brzegiem morza w miejscu, gdzie ona go wypatrywała. Chłopak myślał, że że syreny ,,oddadzą” Cristaldę. Niestety nigdy się to nie wydarzyło. Dni mijały, a Pizzomunno wyczekiwał i tak z biegiem czasu i bólu, skamieniał i przekształcił się w tę ogromną samotną skałę, którą możesz zobaczyć na plaży w Vieste.

Podobało Ci się?


Postaw mi wirtualną kawę ☕, da mi to poczucie, że moja praca ma sens, a w zamian obiecuję dostarczyć Ci jeszcze więcej apulijskich przygód.

Zostań na dłużej, niech ta podróż trwa dalej! Zapraszam na mojego Instagrama, Fanpage’a i grupy na Facebooku. Razem tworzymy wyjątkową społeczność pełną apulijskich pasji! 🌟🌍

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

error: Nie kopiuj!