Zwiedzanie Polignano a Mare. Jest to najczęściej odwiedzane miasteczko spośród innych apulijskich miejsc i na pewno wpływa na to dobre połączenie kolejowe z miastem. Polignano znajduje się w prowincji Bari w rejonie Apulia. To co charakteryzuje Polignano to: klify, jaskinie, których jest około 40 i balkony z których rozciąga się panoramiczny widok na miasto. Jaskinie, które można podziwiać dzisiaj, tak naprawdę powstawały przez wieki, wiernie rzeźbione przez morze, wiatr i słońce. To co może Cię zaskoczyć, to wielkość miasta, Polignano a Mare jest naprawdę niewielkie i możesz to odczuć na miejscowej plaży. Z ciekawostek miasteczko znajduje się 24 m nad morzem i ma greckie korzenie. Można to wywnioskować z rdzenia jego nazwy „polis” , co znaczy po grecku miasto.
- Jak dojechać z Bari do Polignano a Mare?
- Kiedy wybrać się do Polignano a Mare?
- Polignano na wiosnę
- Zwiedzanie Polignano a Mare latem
- Polignano a Mare jesienią
- Zwiedzanie Poligano a Mare zimą
- Jak długo zwiedzać Polignano a Mare?
- Historia Polignano a Mare
- Zwiedzanie Polignano a Mare
- Pomnik Domico Modugno
- Piazza Vittorio Emanuele II
- Piazza Giuseppe Garibaldi
- Tarasy widokowe
- Plaże w Polignano a Mare
- Gdzie zjeść w Poligano a mare?
- Co zobaczyć w okolicy Polignano a Mare?
Jeśli masz jakieś pytania odnośnie podróży, albo chcesz podzielić się zdjęciami i przeżyciami z Apulii, zapraszam do mojej grupy na Facebooku.
Jak dojechać z Bari do Polignano a Mare?
Najszybszym rozwiązaniem jest pociąg, kierunek Brindisi/ Lecce/ Fasano. Podróż jest bardzo krótka do 20 minut, a później spacerem około 10 minut do samego centrum. Bilet kosztuje 3,40 i można go kupić bezpośrednio na dworcu w kasach i automatach. Również zakup biletu można dokonać przez aplikacje. Ważna rzecz – sprawdź przed wyjazdem pociągu, czy zatrzymuj się w Polignano a Mare, bo nie każdy pociąg ma tam przystanek. Ważne jest skasowanie biletu przed wejściem do pociągu, w przeciwnym razie dostaniesz mandat. Kasowniki są na zewnątrz, co jest utrudnieniem, bo nie można biletu podbić w pociągu. Do Polignano a Mare można również wybrać się samochodem i zaparkować na terenie miasta. Trasa autem wynosi około 40 min z centrum Bari drogą SS16. Z miasteczka spokojnie można dotrzecie do innych miejscowości.
Zapraszam na całodniową wycieczkę z polskim przewodnikiem do magicznych miejsc – Alberobello i Polignano a Mare! 🌟 Czeka na Ciebie zwiedzanie urokliwych trulli w Alberobello oraz podziwianie zapierających dech w piersiach klifów i tarasów widokowych w Polignano a Mare! 🌅
Kiedy wybrać się do Polignano a Mare?
Polignano na wiosnę
Jeśli lubisz łagodną pogodę roku i spokój, to moim zdaniem wiosna to najlepszy czas na odkrywanie Polignano a Mare. Jest ciepło, ale nie gorąco. Temperatury stopniowo rosną, ale nie dusisz się z powodu ciepła. Również na wiosnę jest mniej turystów niż w środku lato. Morze jest czyste i spokojne, a przyroda i bujna roślinność w okolicach Polignano a Mare zaczyna się budzić. Jest pięknie, ale najlepiej to sprawdzić samemu.
Zwiedzanie Polignano a Mare latem
Latem trzeba liczyć się z upałami, dużą ilością turystów i jeszcze raz ciepłem. Podczas wakacji w miasteczku są organizowane festiwale jak: Red Bull Cliff Diving czy Possible Book Festival. Osobiście odradzam sierpień, bo jest to oficjalnie miesiąc urlopowy Włochów i jest wszędzie pełno. Dodajmy do tego turystów i robi się trudno – do restauracji ciężko wejść, auto trudno zaparkować, wszędzie kolejki i przepełnione miejsca plus wysokie ceny noclegów. Jednak mimo wszystko zaletami miesiąców letnich jest możliwość zorganizowania rejsów statkiem i zwiedzania najpiękniejszych plaż w okolicy. Również życie nocne toczy się swoim letnim rytmem – od rana do wieczora.
Skoki z Red Bull Cliff Diving są międzynarodowym wydarzeniem, na które przyjeżdżają osoby z różnych stron świata. Festiwal skoków wygrywa osoba, która najbardziej w nadzwyczajny i rewelacyjny sposób wykona skok. Najdłuższy punkt skokowy w mieście ma 27 metrów.
Polignano a Mare jesienią
Kiedy temperatury zaczynają spadać, a plaże zaczynają pustoszeć, przychodzi jesień. Wciąż jest ciepło, ale nie gorąco. Jesień tutaj nie ma nic wspólnego z polską jesienią i opadającymi lisicami, a raczej z przekwitaniem kwiatów i częstszymi wiatrami. Jest mniejszy ruch w trakcie dnia i zdecydowani mniej turystów. Zaletą podróżowania poza sezonem są również ceny – jest taniej.
Zwiedzanie Poligano a Mare zimą
Polecam miesiące od listopada do lutego, jeśli preferujesz chłód. Plusem apulijskich miasteczek w zimowym sezonie są piękne dekoracje świąteczne na ulicach i wokół domów. Czasami całe dzielnic starych miast są oświetlone. Jeżeli idzie o pogodę w zimowych miesiącach, to najczęściej możesz nas spotkać silny wiatr. I jak to pisze mam naprawdę na myśli mocny wiatr. Większość nadmorskich miasteczek znajduje się nad morzem, a wiatr wygenerowany przez falę i otwartą przestrzeń potrafi osiągnąć niesamowitą szybkość.
Jak długo zwiedzać Polignano a Mare?
Można spędzić tu zarówno cały dzień, jak i pół dnia. Najczęstszym rozwiązaniem jest jednodniowa wycieczka. Pół dnia w Polignano a Mare, kolejne pół w Monopoli. Na tym samym bicie przejedziesz pociągiem do Monopli,bo bilet jest ważny przez 4h. Jeśli zdecydujesz się na opcje cały dzień, polecam spędzić wolny czas na jednej z okolicznych plaż.
Historia Polignano a Mare
Z licznych znalezionych rękopisów, które sięgają 992 r. n.e. wynika, że miasto Polignano a Mare, położone na bajecznych klifach z widokiem na Morze Adriatyckie, ma bardzo starożytną i długą historię. Niektórzy podają, że starożytne greckie miasto Neapolis to współczesne Polignano a Mare. I prawdopodobnie jest jedną z dwóch kolonii greckich, które w VI wieku pne. C., Dionigi II z Syrakuz założony na wybrzeżu Adriatyku. Według niektórych badań archeologicznych istniała tu osada z epoki brązu. Ze względu na strategiczne położenie pełniła funkcję portu.
Również Rzymianie uważali pozycję Polignano za Mare za strategiczną z punktu widzenia cesarstwa. Przez Poligano a Mare przechodziła przez ulica Traiana, która łączyła Rzym, stolicę cesarstwa z Brindisi. To z Włoch pochodzi przysłowie ,,wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”.
Zwiedzanie Polignano a Mare
Miasteczko jest słynne z grot, tarasów widokowych, bajkowych klifów i okolicznych plaży. Najczęściej to właśnie plaża z Polignano a Mare znajduje się na pocztówkach z Apulii. A fotografie obejmujące klify rozdzielone plażą, są najczęściej robionymi zdjęciami w Polignano a Mare. Samo miasto należy do najczęściej odwiedzanych miasteczek w Apulii.
Zwiedzanie Polignano a Mare można zacząć od wejścia do części starego miasta przez duże drzwi z łukiem. W środku znajduje się prosta architektura, dość duża ilość wewnętrznych schodów i alejkowe labirynty wyłożone białym kamieniem. Moim zdaniem dla większości z Nas, takie ulice są urocze w porównaniu do polskich współczesnych starówek. Spacerując między ulicami, można podglądać włoskie życie i łapać klimat dolce far niente (,,słodkie nic nierobienie”). W samym Polignano a Mare nie ma ważnych budynków z punktu widzenia architektonicznego, ale są przepiękne tarasy i widoki oraz południowy włoski klimat.
Pomnik Domico Modugno
Domenico Modugno urodził się w Polignano a Mare, ale przez całe życie zaprzeczał swojemu pochodzeniu. Dodam, że był on znanym piosenkarzem włoskim z bardzo chwytliwymi i rytmicznymi piosenkami. Na starość żałował tego, że się wstydził swojego pochodzenia.
Mimo to miasto wystawiło mu pomnik i celebruje jego pochodzenie. Ogromny posąg jest szczególny, bo przedstawia artystę, gdy zdaje się śpiewać z szeroko otwartymi ramionami piosenkę ,,Volare …”. Statua jest odwrócona plecami do morza i zwrócona ku miastu.Są dwojakie interpretacje takie ułożenia posągu. Pierwsze, że to kara (nigdy nie odwróciłby się plecami do błękitu morza!). Druga , że takie ułożenie posągu to wyraz hołdu dla jego skruchy i pragnienia zjednoczenia się z jego rodzinną wioską. Któż wie, gdzie leży prawda! W każdym razie posąg trzeba zobaczyć. Jest on tuż przed długimi schodami, prowadzącymi nad morze. Z tego wspaniałego klifu rozciąga się przepiękny widok nad morze i miasteczko. Co jeszcze zobaczeć w Polignano a Mare?
Piazza Vittorio Emanuele II
Największy plac w historycznym centrum Polignano a Mare. Od niego biegną ulice i zaułki serca wioski. Ze względu na obecną tam Wieża Zegarową bywa też nazywana Placem Zegarowym. Zarówno Wieża Zegarowa i Katedra wychodzą na plac. Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najważniejszych zabytków w miasteczku, więc warto wejść do środka i zobaczyć świątynię od środka. Oba miejsca: świątynia i wieża są blisko od charakterystycznego łuku wjazdowego do miasta.
Piazza Giuseppe Garibaldi
Jest to centralny punkt starego miasta. Wszyscy -i mieszkańcy i turyści tu przechodzą, czasami zatrzymują się przy straganach z lokalnymi produktami lub na lody, czy panzerotto przed wizytą w Polignano a mare.
Tarasy widokowe
Jest wiele punktów, z których można obserwować i podziwiać malowniczą panoramę wybrzeża Polognano a Mare. Poza historycznym centrum chciałbym zwrócić uwagę: Via di San Vito La Pietra Piatta (jest tuż pod pomnikiem poświęconym Modugno). Kolejnym punktem jest Largo Ardito z którego można również podziwiać dużą skałę, której układ wydaje się przypominać wieloryba. Z drugiej strony w samym sercu historycznego centrum absolutnie nie zapomnij wejść na: Taras Santo Stefano i punkt widokowy przy Vico Gualdella (jaskinia arcybiskupa) oraz punkt widokowy Via Porto.
Plaże w Polignano a Mare
Zatoka w Polignano Lama Monachile / Cala Porto
Będąc w Poligano a Mare raczej trudną ja przegapić. Jest to najbardziej popularna plaża w Apulii i włoskich pocztówek. Znajduje się w centrum miasta, pomiędzy dwoma skalistymi klifami rozdzielonymi przez turkusowe morze. Otoczona białymi budynkami, które podkręcają doznania wzrokowe:) Ma około 40 metrów szerokości i jest w całości wyłożona drobnymi kamykami. A prowadzi do niej most z sugestywnymi łukami i bujną roślinnością wokół. Woda w okolicy jest bardzo czysta i aż zachęca do kąpieli. Polecam przed udaniem się na plażę zakup gumowych butów, które ułatwiają wchodzenie do wody. Niestety plaża nie jest zbytnio nasłoneczniona w ciągu dnia ze względu na otaczające ją wysokie klify. Można ją zobaczyć z góry, zarówno z mostu pomiędzy Piazza Giuseppe Garibalidi i Via di San Vito oraz Tarasu Santo Stefano.
Żeby dotrzeć do plaży należy zejść wąskimi schodami, które prowadzą do głębokiego wąwozu, który wychodzi na morze. Z dołu będzie unosiła się zabudowa miasta, które jest równie urokliwa, jak z góry.
Cala Port’alga – plaże w Polignano
Jest to moja ulubiona plaża w okolicach Polignano a Mare i też stosunkowo łatwo dostępna dla turystów, bo tylko 18 minut od stacji głównej. Wejście do plaży jest od strony parkingu na Via Federico Fellini, trzeba przejść cały parking. Wyróżnia się wysokimi klifami, czystym morzem i włoskim klimatem. Mało turystów tutaj zagląda, a uważam, że szkoda, bo to klimatyczne miejsce. Z ciekawostek na miejscu jest biblioteka i może tutaj poczytać. W jeden ze skał okoliczni mieszkańcy zostawiają książki, a przed prowizoryczną biblioteką jest ławka na której, można się delektować widokami i książkami. W okolicy są też ogromne kaktusy, co robi duże wrażenie. Co prawda w większości książki są po włosku, ale może ,,nóż widelec” znajdzie się tam jakaś polska pozycja od naszych rodaków 😉
Gdzie zjeść w Poligano a mare?
Moim zdaniem jakość kuchni w Poligano jest bardzo wysoka. Jest tak dużo dobrych restauracji (tawerny, trattorie, pizzerie…), że nawet cały miesiąc nie wystarczyłby na spróbowanie wszystkich dań serwowanych przez restauracje. Poświeciłam temu osobny wpis (Gdzie zjeść w Polignano), a tutaj tylko kilka z polecanych miejscówek.
- Osteria dei Pellegrini
- L’Archibugio
- Pescaria
- Pepe Nero
- Da Luciano la Puglia dentro
- Fly Calaporto
- Trattoria Il Monaco
Co zobaczyć w okolicy Polignano a Mare?
Polignano a Mare może stanowić również dobrą bazą wypadową do odkrywania pozostałych miesteczek wybrzeża Apulijskiego. Cały region jest bardzo dobrze skomunikowany zarówno linią kolejową, jak i autobusami. Proponuję kilka miejsc około 30-45 minut od miasta:
Bari
Conversano
Monopoli
Grotte Castellana
Putignano
Fasano
Alberobello
Locorotondo
Ostuni
Martina Franca
1 komentarzy
[…] Polignano a Mare […]