Parkingi w Bari

przez Polacy w Bari (Ania)
parkowanie auta w bari

Parkingi w Bari. Parkowanie we Włoszech to wyższa szkoła jazdy, najczęściej brakuje miejsc do zaparkowania, a samochody są w dużej część poobijane, bo i kierowcy nie grzeszą ostrożnością podczas wjazdu i wyjazdu. Kolejnym problemem jest parkowanie aut w nieodpowiednich miejscach, co powoduje, że kolejna osoba też parkuje, bo jak on zaparkował, to może i można tam stanąć.

W tym artykule skupię, się na liniach które Włosi używają do do oznaczania miejsc parkingowych – żółta, biała, niebieska, czerwona różowa i zielona, które występuje w każdym włoskim mieście. Dobrze wiedzieć, co znaczą, żeby uniknąć pamiątki z wakacji w postaci mandatu. Najczęściej spotykanymi liniami są: żółta, biała, niebieska oraz strefa ZTL (zazwyczaj strefy starego miasta albo ograniczonego wjazdu)

Zapraszam do dołączenia do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz zadawać pytania dotyczące podróży, szukać informacji o zakwaterowaniu oraz dzielić się zdjęciami, przepisami i swoimi doświadczeniami związanych z Apulią. Dołącz do naszej społeczności i czerp inspirację z podróży po tym pięknym regionie!

Co oznaczają linie na parkinach we Włoszech?

Linia żółta

Są to miejsca przeznaczone dla specjalnej kategorii podmiotów, dlatego te parkingi należy traktować jako zastrzeżone i nie zostawiać tam auta. Mogą tu parkować:

  • służby porządkowe,
  • osoby niepełnosprawne
  • pojazdy Korpusu Dyplomatycznego i Konsulatów

Linia niebieska

Niebieskie linie wyznaczają obszary płatnego parkowania. Po zaparkowaniu pamiętaj o kupieniu biletu zgodnie z określoną stawką za godzinę na pionowych znakach umieszczonych w okolicy. Bilet po zakupie, wrzuć za okno, żeby był widoczny w trakcie ewentualnej kontroli. Warto dobrze przeczytać informacje o opłatach, bo często występują one tylko w danym okresie np. od początku kwietnia do końca września, albo w określonych godzinach.

Biała linia

Parkuj! W obszarze białych lini możesz parkować bez opłat. Niemniej jednak, gdy traficie na nie, bacznie przyglądajcie się pionowym znakom, ponieważ może obowiązywać tylko określony czas na jaki można auto zostawić na miejscu. W takiej sytuacji należy użyć tarczy parkowania (disco orario), wpisując godzinę przyjazdu, i pamiętać o przemieszczeniu pojazdu w określonym czasie.

co oznaczają linie na parkingach we Włoszech

“Disco orario” to urządzenie używane do zaznaczenia godziny przyjazdu pojazdu, kiedy jest parkowany w strefach objętych ograniczeniami czasowymi. Jest to okrągły dysk z ruchomym okienkiem, w którym kierowca może wpisać godzinę przyjazdu, ustawiając okienko na odpowiednią wskazówkę czasu. Pomaga on ustalić Dzięki temu jest jasne, ile czasu pojazd był zaparkowany i czy dany kierowca przestrzegał limitów czasowych.

Różowa linia

Najczęściej można je znaleźć w garażach centrów handlowych i supermarketów, oznaczając one miejsca zarezerwowane dla kobiet w ciąży lub rodziców podróżujących z dziećmi poniżej jednego roku.

Zielona / czerwona linia na parkingu we Włoszech, co oznacza?

Są one najrzadziej spotykanymi liniami w Apulii. Ale w niektórych włoskich miastach można je spotkać, dlatego warto wiedzieć co znaczą. Są to miejsca zastrzeżone dla mieszkańców, którzy mają na wyłączność możliwość parkowania tam. Aby móc zaparkować w tym miejscu, trzeba mieć na pojeździe specjalną naklejkę wydaną przez miasto, która tym samym potwierdza miejsce zamieszkania.

Co zrobić kiedy parkomat jest na 3 cyfry, a Twoje auto ma nr rejestracyjne na 4?

Po upewnieniu się, że nie możesz wpisać całego nr rejestracyjnego, możesz wybrać 3 pierwsze cyfry, albo 3 końcowe.

Parkingi w Bari

Chciałabym dodać, że gdziekolwiek zostawiasz auto, to pamiętaj, żeby nie było tam nic cennego, a zwłaszcza dokumenty! Niestety nawet na parkingach strzeżonych mogą się włamać do auta. Dlatego moim zdaniem warto rozważyć ubezpieczanie wynajmując auto albo parkować w parkinach podziemnych, które są zazwyczaj monitorowane. We Włoszech kradną i włamują się do aut na dużą skale, bo wiedza, że niektórzy turyści zostawiają rzeczy w aucie. Bądź ostrożny/a.

Nam w centrum miasta w biały dzień rozwalili szybę w aucie, bo komuś radio się spodobało, ,,ręce opadają” 🙁 Podarowałabym im gdybym wiedziała … . I tutaj znowu są dzielnice, place w Bari, gdzie jest dużo imigrantów i takie rzeczy zdarzają się nawet w biały dzień. Miasto próbuje coś z tym robić i teraz w tym miejscu jest patrol policji.

Płatne parkingi


Parcheggio Saba Porto- Corso Vittorio Veneto, 5, 70123 Porto BA

Ten zadaszony parking jest niedaleko centrum, nie jest strzeżony, ale ma monitoring. Jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, łatwo za sprawą specjalnie zaprojektowanym windom. Ograniczenie wysokości wynosi 2,0 metra, dlatego odradzam wjazdu kamperem. Koszt parkowania to 1,50 €/h, otwarty 24 h.

Garage Vittoria (Via de Rossi, 10, 70122 Bari) – w centrum miasta garaż przykryty

Parcheggio Quick Bari San Francesco (Via Trevisani, 54A, 70123)

Bezpłatne parkingi

Viale Saverio Dioguardi CAP: 70124, BARI

Corso Vittorio Veneto (białe – bezpłatne miejsca parkingowe, niebieskie – płatne)

Via Camilla Rosalba

Parcheggio Fiera del Levante (jest płatny w trakcie targów Fiera del Levante 14.10.2023-24.10.2023 oraz podczas wakacji)

Park&Ride – parkingi poza miastem bezpłatne, płatny autobus do miasta: A,B,C – 1 Euro

Osoba przyjeżdżająca do miasta własnym samochodem ma możliwość skorzystania z miejsc parkingowych typu ‘Park&Ride’ i skorzystania z shuttle’a do centrum miasta.

Zostawiasz swoje auto na jednym z miejsc przeznaczonych na parking. W zamian możesz skorzystać z autobusów shuttle, aby dotrzeć do centrum miasta. Łatwo je rozpoznać, bo mają literę A / B/ C. Opłata za usługę “Park & Ride” wynosi 1,00 euro za bilet dzienny, który obejmuje koszt parkowania na parkingach oraz możliwość darmowego korzystania z autobusów shuttle przez kierowcę pojazdu wzdłuż trzech tras prowadzących do centrum miasta. Uwaga parking na terenie park&ride w nocy kosztuje 5 Euro. Dlatego należy zostawić sobie bilet autobusowy. Inni pasażerowie pojazdu, aby skorzystać z autobusów shuttle, muszą zakupić mini-bilet o wartości 30 centów bezpośrednio od pracowników obsługujących usługę na terenach parkingowych. Aktywne miejsca parkingowe typu “Park&Ride” znajdują się przy:

  1. Lungomare Vittorio Veneto (Shuttle A)
  2. Corso Trieste Pane e Pomodoro (Shuttle B)
  3. Largo 2 Giugno (Shuttle C).

Miejsca parkingowe są dostępne w dni powszednie (od poniedziałku do soboty) od godziny 05:30 do 23:00. Nie można skorzystać z autobusu w dni świąteczne.

Częstotliwość autobusów:

  • od godziny 05:30 do 07:10, co 20 minut;
  • od godziny 07:10 do 21:00, co 10 minut;
  • od godziny 21:00 do 22:00, co 15 minut;
  • od godziny 22:00 do 23:00, co 30 minut.

Podobało Ci się?


Postaw mi wirtualną kawę ☕, da mi to poczucie, że moja praca ma sens, a w zamian obiecuję dostarczyć Ci jeszcze więcej apulijskich przygód.

Zostań na dłużej, niech ta podróż trwa dalej! Zapraszam na mojego Instagrama, Fanpage’a i grupy na Facebooku. Razem tworzymy wyjątkową społeczność pełną apulijskich pasji! 🌟🌍

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

error: Nie kopiuj!