Dojazd z Bari do Alberobello

przez Polacy w Bari (Ania)
Jak dojechać z Bari do Alberobello

Jak dojechać z Bari do Alberobello? Alberobello to małe miasto, więc można je zwiedzić w ciągu jednego dnia. To miejsce o niepowtarzalnym uroku i historii, które zapadnie ci w pamięć ze względu na swoją architekturę. To miasteczko słynie z unikalnych budynków zwanych trulli, które są tradycyjnymi kamiennymi chatkami o stożkowych dachach. A więcej o ich historii poczytasz tutaj. Trulli są niezwykle rzadkie i nie występują nigdzie indziej na świecie. Dlatego też Alberobello ze względu na trulli zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przyciąga turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają tu, by podziwiać te nietypowe budynki, spacerować po wąskich uliczkach miasta i próbować lokalnej kuchni.

Zapraszam do dołączenia do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz zadawać pytania dotyczące podróży, szukać informacji o zakwaterowaniu oraz dzielić się zdjęciami, przepisami i swoimi doświadczeniami związanych z Apulią. Dołącz do naszej społeczności i czerp inspirację z podróży po tym pięknym regionie!

Jak dojechać z Bari do Alberobello?

Odległość pomiędzy tymi dwoma miastami wynosi 50 km, a średni czas dojazdu zajmuje 1h. Oto kilka sposobów, jak dojechać do Alberobello:

Pociągiem

Pociągiem możesz dojechać do Alberobello z głównej stacji kolejowej w Bari Centrale. Nie jedzie on bezpośrednio do miasteczka, trzeba nastawić się na przesiadkę w Putigano. Dużo osób decyduje się na pociąg ze względu na historie osób, które nie wsiadły do autobusów. Jednak mimo wszystko uważam, że wygodniej jest jechać autobusem, bez przesiadek. Najlepiej również wyjechać wcześniej, bo już koło 11 są duże tłumy w miasteczku i zwiedzanie traci swój urok.

Autubus

Autokary również oferują połączenia do Alberobello z Bari. Moim zdaniem jest to najwygodniejszy wybór, ponieważ zatrzymują się blisko miasteczka. Przystanek autobusowy w Bari znajduje się za stacją/ personami (trzeba przejść dworzec pod peronami i wyjść na ulicę Giuseppe Capruzzi) blisko kafejki La Brasserie sous les Arcade. Bilety można zakupić przez Internet – polecam tutaj aplikację OMIO, albo bezpośrednio w kawiarniach: Dea Cafee albo La Brasserie sous les Arcade. Niestety nie można kupić biletów bezpośrednio u kierowcy. Bilety kosztują około 5 EUR (autobus). Czas podróży to ok. 40-50min. Dobrze jest kupić od razy również bilet powrotny. Uwaga: autobus nie ma żadnej tabliczki ani numeru, trzeba być czujnym żeby go nie przegapić. Nie jest to też żaden autobus miejski, tylko autobus FSE – Ferrovie del Sud-Est.

przystanek autobusowy do alberobello z bari

W sezonie mogą być kolejki, więc warto przyjść wcześniej, zamiast czekać ,,na ostatnią chwilę” . Chodź z informacji od turystów wiem, że podstawiają drugi autobus jeśli jest dużo osób. Dobrze też zaplanować zwiedzanie i podróż w porannych godzinach, ponieważ miasteczko znajduje się na wzgórzu i jest tam, bardzo, bardzo ciepło w sezonie. Plus odradzam niedzielę, bardzo tłocznie. Dodatkowo w południe przybywają rzeszę turystów i wszystkie uliczki/ zabytki są zapchane.

gdzie kupić bilety do alberobello z bari


Powrót z Alberobello. Przystanek w miasteczku jest naprzeciw hotelu Astoria koło stacji benzynowej. Na stacji można kupić bilet powrotny. Również autobus ma przystanek na stacji kolejowej w Alberobello. Na miejscu jest Pani/ Pan w odblaskowej narzutce, udzielają informacje o odjazdach oraz pomagają wsiąść do właściwego autobusu. W razie wątpliwości zgłosić się do nich, nie bać się nieznajomości języka, ponieważ w razie czego wyciągają kartkę z rozkładem jazdy i jakoś można się dogadać na migi:)


Jeśli moje porady podróżnicze pomogły Ci uniknąć “utrata zmysłów”, zaoszczędziły czas i zredukowały nadszarpnięcie nerwów, może warto rozważyć kawowy gest? Postawienie mi kawy to dla mnie jak potwierdzenie, że moje darmowe porady na blogu mają sens! ☕✈️ Dajmy temu kofeinowemu entuzjazmowi swobodnie popłynąć!


Do Alberobello można się dostać z innych okolicznych miejscowości jak: Polignano a Mare, Monopoli.

Samochodem

Jak dojechać z Bari do Alberobello? samochodem? Skorzystaj z nawigacji GPS lub mapy, aby dojechać do Alberobello. Miej na uwadze, że parking w centrum miasta może być ograniczony, więc warto wcześniej zorientować się, gdzie można zostawić samochód.

Pamiętaj o sprawdzeniu informacji o trasie przed podróżą, aby upewnić się, że dotrzesz bezpiecznie do Alberobello. Pilnuj plecaka i dokumentów, przepełnione miejsca to raj dla kieszonkowców.

Gdzie zaparkować samochód w Alberobello?

Są trzy parkingi w okolicach starego miasta. Wszystkie płatne. Samo centrum Alberobello jest w większej części wyłączone z ruchu, bardzo powszechne są ulice jednokierunkowe lub z całkowitym zakazem wjazdu. Tip: lepiej poszukać noclegu z miejscem parkingowym, żeby się martwić o parking..

Parcheggio custodito Romantic Trulli

Parcheggio Largo Giuseppe Martellotta

Alberobello Parking Downtown

Podobało Ci się?


Postaw mi wirtualną kawę ☕, da mi to poczucie, że moja praca ma sens, a w zamian obiecuję dostarczyć Ci jeszcze więcej apulijskich przygód.

Zostań na dłużej, niech ta podróż trwa dalej! Zapraszam na mojego Instagrama, Fanpage’a i grupy na Facebooku. Razem tworzymy wyjątkową społeczność pełną apulijskich pasji! 🌟🌍

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

error: Nie kopiuj!