Sylwester w Bari

przez Polacy w Bari (Ania)
nowy rok w apulii

Sylwester w Bari. Warto pamiętać o tym, że tradycje sylwestrowe we Włoszech są nieco inne od polskich, ale na pewno punktem wspólnym są sztuczne ognie o 24.00, czas spędzony w groni najbliższych, dobre jedzenie i muzyka. W artykule pokaże Ci bliżej, jak Włosi witają Nowy Rok, poznasz zwyczaje, tradycje i przysmaki kulinarne. Przygotuj się na fascynującą podróż przez włoskie obyczaje sylwestrowe, gdzie historia i współczesność splatają się w niepowtarzalny sposób.

Jeśli pojawią się u Ciebie pytania dotyczące podróży lub chciałbyś/abyś podzielić się zdjęciami i wrażeniami z Apulii, serdecznie zapraszam do dołączenia do mojej grupy na Facebooku.

Historia Sylwestra

Nowy Rok, to tak naprawdę święto o rodowodzie pogańskim. Już babilończycy obchodzili zmianę roku w okolicach równonocy wiosennej, oddając wypożyczone narzędzia rolnicze miejscowym rolnikom. Było to dla nich znak dobrego omenu na nadchodzący rok. Rzymianie, a dokładniej Juliusz Cezar, byli pierwszymi, zaczęli świętować zmianę roku między 31 grudnia a 1 stycznia. Cesarz przy przechodzeniu na kalendarz juliański ustanowił, że uczczenie boga Jana będzie między 31 grudnia a 1 stycznia. A w 1582 roku, wraz z wprowadzeniem obecnego kalendarza gregoriańskiego (nazwanego od papieża Grzegorza XIII, który go wprowadził), rozpoczyna się historia nowoczesnego Sylwestra, takiego jak znamy go dzisiaj.

Kolacja sylwestrowa w Apulii

,,Quello che si fa a Capodanno si fa tutto l’anno” (Jaki Nowy Rok, taki cały rok) . Poprzedza postanowienia noworoczne, które jednak w większości przypadków pozostają niezrealizowane. Jedno z nich to na pewno postanowienie o rozpoczęciu diety. Zapominając na chwilę o wadze, chciałam Ci opowiedzieć o jedzeniu ….

Włosi mają wiele tradycji związanych z Sylwestrem, a kolacja sylwestrowa jest jednym z nich. Potocznie zwana “cenone di Capodanno” ,składa się z wielu dań, które mogą różnić się w zależności od regionu Włoch. Wiele restauracji przygotowuje specjalne menu sylwestrowe, które skupia się na wyjątkowych potrawach. Menu może obejmować dania z wysokiej jakości składników i unikalnych kombinacji smakowych.

W Bari na kolacji sylwestrowej dominują owoce morza i lokalne potrawy. W 2022 wraz z przyjaciółmi zorganizowaliśmy kolację sylwestrowa w mieszkaniu u jednego ze znajomych. Nasza Sylwestrowa kolacja była iście ,,baryjska” – zaserwowaliśmy sobie prawdziwą ucztę z owoców morza! Od surowcowych owoców morza, poprze ryż, ziemniaki i małże po sushi.

kolacja sylwestrowa we wloszech

Typowe dania podawane podczas kolacji sylwestrowej we Włoszech to:

1. **Cotechino con lenticchie:** To tradycyjne danie składające się z kiełbasy wieprzowej (cotechino) i soczewicy. Uważa się, że jedzenie soczewicy w Sylwestra przynosi dobrobyt i powodzenie w nadchodzącym roku.

2. **Zupa rybna:** W niektórych regionach popularne jest podawanie zupy rybnej, zwłaszcza z dodatkiem różnych gatunków owoców morza. W

3. **Pandoro i Panettone:** To tradycyjne słodkie wypieki, które są podawane jako deser. Pandoro to lekki, puszysty placek w kształcie naszej babki piaskowej podczas gdy Panettone to bogaty, słodki chleb z bakaliami.

4. **Prosecco i wino:** Oczywiście, sylwestrowe toastowanie odbywa się zazwyczaj przy lampce Prosecco lub innego włoskiego wina.

sylwester w bari

Pocałunek pod jemiołą

Tradycja pocałunku pod jemiołą jako szczęśliwego gestu ma swoje korzenie w dawnych wierzeniach i kulturach, a zwłaszcza w obrządkach związanych z świętami Bożego Narodzenia. Warto pamiętać o tym, że w chrześcijańskich tradycjach Bożego Narodzenia, jemioła jest często kojarzona z miłością i jednością rodziny. Dlatego też Włosi przypisują pocałunkowi pod jemiołą właściwości wróżebne, ma wróżyć szczęśliwy rok razem. Jest on również wyrazem miłości i jedności w nadchodzącym roku.

Sylwester w Bari. Czerwona bielizna

Czerwony biustonosz, skarpetki, a może majtki? To wcale nie bal maturalny, a włoska noc sylwestrowa. Czerwony kolor symbolizuje różne pozytywne aspekty życia, takie jak miłość, szczęście, powodzenie i płodność. Zakładanie czerwonej bielizny w Sylwestra ma pomóc w przyciąganiu pozytywnej energii i zapewnienie szczęśliwego nowego roku. Od starożytności ludzie używali koloru czerwonego, aby przegonić i przestraszyć Niàn, czyli bestię pożerającą ludzi i dzieci. Tak więc, aby wypędzić złe duchy i pozbyć się ich wraz z nadejściem nowego roku, kontynuowano noszenie koloru czerwonego jako znaku szczęścia.

Włosi wierzą, również, że noszenie czerwonej bielizny w ostatnią noc roku przyniesie im szczęście w relacjach, a nieszczęśliwym w miłości – miłość w nadchodzącym roku. Niektórzy zakładają czerwoną bieliznę dla zasady, podczas gdy inni traktują to jako zabawny rytuał, który dodaje pikanterii w Sylwestrową noc.

Ten zwyczaj jest dość mocno praktykowany we Włoszech, a sklepy oferują szeroki wybór czerwonej bielizny specjalnie przeznaczonej na tę okazję.

Wyrzucanie starych rzeczy

Kilka dziesięcioleci temu (na szczęście dzisiaj ten zwyczaj znika) dość powszechnie praktykowanym zwyczajem było wyrzucanie starych rzeczy z okien i balkonów o północy. Tak więc spacerując następnego dnia można było znaleźć różne przedmioty na ulicy, zwłaszcza meble, narzędzia kuchenne , ubrania itp. Wyrzucanie stare rzeczy, miało mieć efekt oczyszczający , a z drugiej strony przygotowujący życie gospodarza/gospodyni na coś nowego. Z postępującą świadomością ekologiczną, ten zwyczaj przechodzi do lamusa, a złośliwie dodam, że niektórzy używają morza jako wysypiska śmieci przez cały rok:( Nie fajnie!

Słówka, które mogą się przydać w Sylwestrową noc we Włoszech:

  • Capodanno – Nowy Rok,
  • l’Epifania – przypada to na polskie święto Trzech Króli, 6 stycznia
  • Felice Anno Nuovo! – Szczęśliwego Nowego Roku!
  • la mezzanottepółnoc
  • farsi gli auguriskładanie życzeń 
  • fare il brindisi con lo spumantewznosić toast szampanem
  • fuochi d’artificiosztuczne ognie
impreza sylwestrowa w bari

To co sylwester w Bari?

Podobało Ci się?


Postaw mi wirtualną kawę ☕, da mi to poczucie, że moja praca ma sens, a w zamian obiecuję dostarczyć Ci jeszcze więcej apulijskich przygód.

Zostań na dłużej, niech ta podróż trwa dalej! Zapraszam na mojego Instagrama, Fanpage’a i grupy na Facebooku. Razem tworzymy wyjątkową społeczność pełną apulijskich pasji! 🌟🌍

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

error: Nie kopiuj!