Przewodnik po Trani

przez Polacy w Bari (Ania)
Trani zwiedzanie

Co zobaczyć w Trani ? Trani to bajkowe miasteczko, osadzone architekturą w średniowieczu, które mimo upływu wieków wciąż zachwyca i czaruje. Już od czasów rzymskich miasto było ważnym portem w Apulii, chodź szczyt świetności Trani przypada na panowanie normańsko-szwabskim, czego świadectwem są liczne zabytki architektoniczne.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie podróży, szukasz zakwaterowania, albo chcesz podzielić się zdjęciami, przepisami i doświadczeniami z Apulii, zapraszam do  grupy na Facebooku.


Trani

Trani znajdujemy się na północ od Bari. Od wczesnych wieków pełniło ważny punkt na mapach, najpierw jako ważny ośrodek rzymski, później Bizantyjski, by w średniowieczu stać biskupstwem i portem handlowym nad Adriatykiem, łączącym szlaki zachodnie ze wschodnimi. To tutaj został ogłoszony w 1063 pierwszy kodeks morski świata zachodniego ,,Ordinamenta et consuetudo maris”. W kolejnych wiekach Trani było siedzibą prowincjonalnej audiencji królewskiej, pełniąc funkcje stolicy i głównego centrum administracyjnego i sądowego.

trani atrakcje przewodnik

Nie bez znaczenie jest ukształtowanie terenu w Trani, które wpływało na powstawanie osad. Po pierwsze bliska obecność morza – pożywienie pod postacią owoców morza, port położony w zagłębieniu w stosunku do wybrzeża – dający schronienie. Po drugie ponadto łagodny klimat i po trzecie czego nie widać, to żyzne gleby, które umożliwiały uprawę  oraz obecność wapienia, który służył jako materiał budowlany.
To co mnie urzeka w Trani to jego malowniczość. Port z dziesiątkami malutkich kutrów rybackich i kościół św Mikołaja, majestatycznie wznoszący się nad wybrzeżem.

Położenie Trani

Trani znajduje się zaledwie 50 km od Bari i jest położone nad Adriatykiem. Jest częścią prowincji Barletta-Andria-Trani. Jest dobrze połączone z pozostałymi miastami w Apulii za sprawa sprawnie działającej komunikacji publicznej, pod postacią pociągów oraz różnego rodzaju środki transportu miedzy miasteczkami w Apulii. Miasto słynie z wydobywanego tam marmury i średniowiecznej katedry.

Co zobaczyć w Trani?

Zwiedzanie Trani to podróż w czasie do średniowiecza … Warto zwiedzając Trani, mieć świadomość jego ,,dawnej ważności i wielkości”, bowiem Trani pełniło funkcje biskupstwa w średniowieczu. W związku z tym większość obiektów sakralnych, które tutaj powstały są w stylu romańskim i samych kościołów było około 100. Niestety wiele z nich zostało zburzonych, bądź zdekonsekrowanych. Ponadto miasto szczyciło się obecnością czterech synagog i było ważnym ośrodkiem żydowskim w Apulii. Po dziś dzień zachowały się wyłącznie dwie synagogi: Sinagoga Scolanova i Sinagoga di Sant’Anna (przekształcona w kościół).

synagogi żydowkie w apulii


Dlatego większość kościołów w Trani będzie miało masywne, przysadziste i proste formy, ponieważ budowle wznoszone na planach okręgów, kwadratów i prostokątów, czyli prostych geometrycznych rzutach. Również te formy są mocno wyodrębnione miedzy sobą, nie ma płynnego przejścia jednej w druga np. widać walce, nie zlewają się całość między sobą plus osobne przykrycia dachowe dla każdej z bryły. Głównym surowcem budowlanym była kamień/ marmur przeważnie ciosany w bloki. Poza tym można zauważyć niewielkie okna – briforia i triforia, zwieńczone łukiem, służyły w celach obronnych dlatego były małej wielkości.

Katedra w Trani

Katedra w Trani jest poświęcona Santa Maria Assunta. Jest to najbardziej prestiżowa budowla w apulijskim regionie. W literaturze bywa określana ,, królową katedr Apulii”. Charakteryzuje ją piękny nieco różowaty odcień kamienia, a sam materiał budowlany pochodzi z Trani. Wyróżnia się bliskim sąsiedztwem morza oraz swoją wysokością, ma się wrażenie jakby ,,czuwała” nad Trani. Katedra jest widoczna z różnych części miasta dlatego często gości na pocztówkach z Apulii, bo poetyko prezentuje się na zdjęciach. Kościół często jest również niemym świadkiem nie jednej uroczystości kościelnej, jak ślub czy chrzest, ponieważ wiele osób właśnie tam chce celebrować najważniejsze wydarzenia z życia.

katedra-w-trani

A jeśli chodzi o samą jej historię, to została wzniesiona w XI wieku, a dokładnie w 1099 roku, po konsekracji San Nicola Pellegrino. Zakończenie prac budowanych datuje się na 1200 r., za wyjątkiem dzwonnicy. Została wzniesiona później, między 1230 a 1239 rokiem. To właśnie ona przykuwa atencje i zachwyty, ponieważ liczy 58,90 metrów wysokości. Warto różnie zwrócić uwagę na drzwi od kościoła od strony wewnętrznej, ponieważ są to oryginalne drzwi z 1175, ich replika jest od strony zewnętrznej. Plac znajdujący się przed bazylika, za sprawą połączania morza, katedry i słońca jest idealnym miejscem na imprezy i eventy, co wpływa na dużą ilość wydarzeń artystycznych organizowanych na placu.  A w krypcie katedry znajdują się relikwie św. Mikołaja Pielgrzyma.

Targ rybny

Ameryki nie odkryją, jak powiem, że we włoskich miasteczkach nad morzem, życie toczy się wokół portu. To tutaj codziennie rano rybacy wracają  z połowów, cumują swoje kutry i to co złapali, sprzedają mieszkańcom, właścicielom restauracji i smażalni ryb. A jeśli myślisz o o kolacji w domu, to wykorzystaj szansę i kup owoce morza od niech, na pewno będzie to kolacja, która zostanie Ci w pamięci.  

trani apulia atrakcje

Również większość lokali i życia nocnego jest skupiona wokół portu. Lokalni przychodzą posiedzieć nad morzem z lampką wina i kolacje przy akompaniamencie wiatru, który daje ochłodzenie w letnie wieczory, a turyści wtórują im. Jakby znali niepisaną zasadę, że jak miejsce jest dobre, to i dużo lokalów jest w nim). Port jest otoczony palmami i ławkami, co wręcz zachęca do ,,przycupnięcia” i łapania apulijskiego słońca.

XIII-wieczny zamek w Trani.

Zamek w Trani wznosi się na skalistym brzegu położonym w centrum zatoki, wokół zamku woda jest płytka, co miała chronić zamek przed ewentualnymi atakami ze strony morza, a z drugiej strony przez falami. Fasada zamku jest zwrócona w stronę Katedry, jakby zamek zawierzał się Bogu. Z przodu zamek od lądu, oddzielała fosa.

co zobaczyć w trani

Na miejscu obecnego zamku istniał wcześniej normański zbudowany z inicjatywy normańskiego króla Rogera II i zniszczony w 1137 r..Na jego miejscu powstał w 1233 obecny zamek na rozkaz cesarza Fryderyka II, a prace fortyfikacyjne zakończono w 1249 roku. Również do jego budowy użyto kamienia z Trani.

Łowcy duchów w Trani?

Jak ciekawostkę dodam że ​​w 2013 roku na zamku przebywała  grupa „Łowców duchów” z zamiarem odnalezienia ducha. Legenda głosi, że na zamku mieszka duch Armidy.Jest to duch pięknej i młodej kobieta (jak to w legendach, tak swoją drogą czemu nigdy nie ma dojrzałych, albo starych 😊) o arystokratycznym pochodzeniu, która została  zmuszona przez rodzinę do małżeństwa. (chce nadmienić, kobiety aż do początków XX w były zmuszane do małżeństw aranżowanych, a w niektórych krajach po dzień dzisiejszy, bez względu na religie i dopiero możliwość podejmowania pracy przez kobiety, rozszerzania branż w których mogły pracować wpłynęło na zanik procedury w Europie).

A wracając do legendy … Kobieta w sekrecie związała się nadwornym rycerzem. Gdy jej mąż odkrył romans, postanowił ją ukarać za  cudzołóstwo i złamanie przysięgi małżeńskiej. Zamknął ją w sekretnej komnacie, czym samym skazując na powolną śmierć, a rycerz został zasztyletowany. Legenda powiada, że duch Armidy błąkał się po zamku pod postacią ciemnoszarej sukni, długich czarnych włosów oraz rysów młodej kobiety.

Od 1960 r. na terenie zamku mieści się muzeum, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A jako ciekawostkę dodam, że w 2011 r. było trzecim najczęściej odwiedzanym muzeum państwowym w Apulii.

Miejski park, czyli Villa Comunale

Villa Comunale Trani powstała w 1823 roku, wraz z przepięknym ogrodami i alejkami. Znajduje się w pobliżu historycznego centrum miasta, na tarasie, nad morzem.

Styl ogrodów to mieszanka włoska i angielska, o regularnym układzie. Ogrody od czasu do czasu są  przerywane ścieżkami, które krzyżując się między sobą. Wszystkie drogi wewnętrzne prowadzą spacerujących po Villa Comunale do panoramicznych widoków na morze lub wybrzeże.

park miejski w trani

Wewnątrz parku znajduje się roślinność charakterystyczna dla basenu morza śródziemnego. Znajdziesz tutaj palmy, dęby bezszypułkowe (Quercus ilex), sosny nadmorskie (Pinus pinaster) oraz różne aromatyczne zioła używane w kuchni.

Plaże w Trani. Co zobaczyć w Trani?

Plaże w Trani nie mają sławy Polignano a Mare, bądź Monoplii, ale wciąż potrafią wfiele zaoferować. Wybrzeże Trani przeplata się z kamienistymi plażami i piaszczystymi plażami, idealnymi dla całej rodziny.
Lido Colonna to piękna lokalna piaszczysta plaża, akwen z przejrzystą wodą.

Ile czasu na zwiedzanie Trani?

To zależy😊 czy chcesz zwiedzać w stylu slow life (pomału, delektować się miejscem), czy zależy Ci na tym, żeby jak najwięcej rzeczy zobaczyć. Samo Trani jest malutkie i pół dnia wystarczy, żeby je zejść wzdłuż i szerz. Można połączyć zwiedzanie Trani z zwiedzaniem Barletty albo Giovinazo, ponieważ są na tej samej linii kolejowych.  Z kolei kiedy lubisz poznawać miejsca, to fajnie spędzić tam cały dzień, wsiąść ze sobą kostium, ,,pobyczyć” się na plaży i zjeść kolacje w lokalnych miejscówkach, albo sprawdzić, czy nie ma jakiegoś eventu na placu głównym. Do Trani pociągu jeżdżą często i ostatni kursi jest koło 22.00, dlatego nie ma problemów z powrotem do Bari.

Jak dojechać do Trani z Bari ?

Najszybszym sposobem na dostanie się do Trani to wybranie pociągu, kosztuje około 4,00 euro i w ciągu 30-40 minut pozwala dotrzeć do miejsca. Kierunek pociągu Barletta, dlatego warto połączyć zwiedzanie Trani z inna miejscowością jak Barletta albo Giovinazzo. Godziny pociągów oraz ceny najlepiej sprawdzić oraz kupić na stronie trenitalia (bądź w kasach na dworcu) , jest taniej niż poprzez aplikacje, ponieważ nie ma dodatkowych opłat za pośrednictwo. Przypominam o tym, żeby skasować bilet przed więdnięciem do pociągu w zielonych kasownikach.

Jeśli co dopiero przyleciałeś do Bari i twoją bazą wypadowa jest Trani, najlepiej wtedy wsiąść w autobus nr 17, wysiąść na przystanku Bari Palese i przejść na pociąg jadący w kierunku Barletty.

Gdzie zaparkować auto w Trani?

Parkowanie na Trani w centrum wiąże się się z opłatą.Zaparkowac można na niebiskich liniach od 8.30 do 13.30 i od 16.00 do 23.00 ze średnią zwykłą stawką 0,80 €/h; istnieje również opłata ryczałtowa w wysokości 2,00 € za pół dnia i 4,00 € za cały dzień.

Jednak parkowanie na ulicy w Trani nie jest bardzo trudne (uwaga na ryzyko przypadkowego wejścia do ZTL podczas szukania parkingu), ponieważ w pobliżu katedry i zamku znajduje się wiele miejsc parkingowy

Parcheggio Trani Piazza Tiepolo

Pomiędzy stfrefą ZTL w Trani,a brzegiem morza znajduje się mały parking na Piazza Tiepolo z 25 około miejscami.Parking nie jest strzeżony. I niestety nie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Można również wjechać tutaj kamperem.

Trani Piazza Plebiscito

Kolejnym parkingiem w pobliżu ZTL jest  Piazza Plebiscito, na 33 miejsc w tym z miejscami dla osób niepełnospranych.

Parcheggio Trani Piazza Castello

Jest to parking w pobliżu zamku Svevo i katedry w Trani, duży na 130 miejsc.

Podobało Ci się?


Postaw mi wirtualną kawę ☕, da mi to poczucie, że moja praca ma sens, a w zamian obiecuję dostarczyć Ci jeszcze więcej apulijskich przygód.

Zostań na dłużej, niech ta podróż trwa dalej! Zapraszam na mojego Instagrama, Fanpage’a i grupy na Facebooku. Razem tworzymy wyjątkową społeczność pełną apulijskich pasji! 🌟🌍

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

error: Nie kopiuj!