Locorotondo okrągła wioska

przez Polacy w Bari (Ania)
locorotondo zwiedzanie

Locorotondo zwiedzanie. Apulia to region we Włoszech, który słynie z błękitnego nieba i białych domów. Jest on charakterystyczny również ze względu na swoje położenie, na samym szczycie Półwyspu Apenińskiego. Apulia cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a znajdujące się tutaj miasteczka rozkochują w sobie wszystkich podróżników. Jednym z nich jest Locorotondo, prawdziwa perełka tej części Włoch. Zastanawiasz się czym wyróżnia się Locorotondo? Dlaczego warto odwiedzić właśnie tę część Apulii?

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie podróży, albo chcesz podzielić się zdjęciami i przeżyciami z Apulii, zapraszam do mojej grupy na Facebooku.

Locorotondo to miejscowość położona w prowincji Bari. Bari z kolei jest stolicą regionu Apulia, a jednocześnie także jedną z najlepszych baz wypadowych, jeśli chodzi o południową część Włoch. Region ten z roku na rok jest coraz mocnniej oblegany przez turystów.

Skąd nazwa miasteczka?

Nazwa miasteczka Locorotondo powstała z połączenia dwóch włoskich wyrazów – loco, co oznacza miejsce oraz rotondo, czyli okrągłe. Stąd też często jest ono nazywane „okrągłą wioską”. Określenie to nawiązuje bezpośrednio do kształtu tutejszej starówki. Dojazd do Locorotondo umożliwiają pociągi odjeżdżające z Bari.

locorotondo zwiedzanie

Czym wyróżnia się Locorotondo?

,,Okrągłe miasteczko” to niezwykle klimatyczne miejsce, którego autentyczność doceniają wszyscy odwiedzający. Często uważane jest za jedno z najpiękniejszych miasteczek w południowych Włoszech. Tutejszy krajobraz słynie z charakterystycznych spiczastych dachów znajdujących się tu budynków. Mają one nawet swoją nazwę – cummerse, a ich kształt nie jest przypadkowy i nie pełni wyłącznie funkcji ozdobnej.

Spiczaste dachy są w tym regionie wykorzystywane do zbierania wody. Woda jest bowiem w Apulii na wagę złota, ze względu na fakt, iż jest to bardzo sucha część Włoch. Czym jeszcze wyróżnia się Locorotondo? Chociażby tym, że jest niemal w całości białe miasteczko. Białe budynki w połączeniu z wąskimi uliczkami i licznymi schodami tworzą w Locorotondo wyjątkowy klimat. Tutaj aż chce się spacerować i zgubić w uliczkach, które odchodzą w każdą stronę!

Dlaczego warto wybrać się do Locorotondo?

Niewątpliwie dużą zaletą Locorotondo jako kierunku na letni wypoczynek jest brak tłumów. Przyjeżdżając do Locorotondo można w pełni cieszyć się nie tylko piękną pogodą, ale również gościnnością miejscowych Włochów. Tutejsza baza turystyczna jest świetnie rozwinięta. Z pewnością spełni wymagania nawet najbardziej wymagających gości. Życie codzienne toczy się tutaj spokojnym tempem, tak różnym od tego, co zauważyć można w miastach północnych Włoch.

Apulia to region słynący także z wyśmienitej lokalnej kuchni. Spróbować tutaj można prawdziwej włoskiej pizzy, ale także świeżych owoców morza i doskonałego wina. Locorotondo słynie bowiem z produkcji wina, a szczególnie białego wina Locorotondo, które wytwarzane jest z lokalnych winogron. Wspomniany alkohol wyróżnia się delikatnym i owocowym smakiem.

co zobaczć locorotondo ulice świąteczne

Locorotondo to obowiązkowy punkt na liście miasteczek do odwiedzenia podczas pobytu w środkowej Apulii. Nie brakuje tutaj nastrojowych uliczek do spacerowania, wąskich i krętych, jak i niewielkich domków ozdobionych donicami przepięknych kwiatów. Całość tworzy naprawdę wyjątkowy krajobraz! Jest to idealne miejsce na niespieszny odpoczynek, podczas którego można cieszyć się każdym momentem. Zwiedzanie miasteczka podczas spaceru i zaglądanie do znajdujących się tu zabytków to najlepszy plan na letni wypoczynek.

Locorotondo zwiedzanie

W Locorotondo tradycja łączy się z nowoczesnością. Głównym punktem miasteczka jest jego stare miasto. Chociaż sama starówka jest niewielka, to zdecydowanie warta zobaczenia. Zauważyć tu można historyczną zabudową, która zapiera dech w piersiach wszystkim turystom. Z tego też względu warto uwzględnić Locorotondo w swoim planie zwiedzania Apulii. Locorotondo ma charakterystyczny okrągły kształt. Nietrudno zauważyć, że miasto rozwijało się wokół centralnego punktu, jakim wciąż jest stare miasto. Kolejne zabudowania tworzyły się właśnie wokół placu Giuseppe Andrea Rodio.

W Locorotondo zadbano również o miejsca do odpoczynku po zwiedzaniu. Jednym z nich jest słynące z przepięknego widoku wzgórze położone niedaleko Piazza Vittorio Emanuele. Na jego szczycie znajduje się park z licznymi ławkami oraz miejscami piknikowymi. Ze wzgórza rozpościera się wyjątkowy widok na całą okolicę, w tym liczne winnice i gaje oliwne. Trudno o lepsze warunki na niespieszny lunch z lokalnymi przysmakami.

Warto spróbować przede wszystkim panzerotti, czyli pierogów nadziewanych mozzarellą i smażonych w głębokim tłuszczu. Idealne uzupełnienie energii po długim spacerze! Wychodząc z Piazza Vittorio Emanuele, należy zwrócić uwagę na znajdującą się tutaj bramę miejską z dwoma potężnymi filarami – Porta Napoli. Obiekt ten pochodzi z XIX wieku.

Locorotondo nie traci na swoim uroki nawet zimą. Mieszkańcy tego miasteczka dokładają wszelkich starań, aby tutejsze uliczki wypełnić klimatycznymi dekoracjami. Spacerując po Locorotondo można mieć dylemat, którą ścieżką podążać. Trudno bowiem pominąć którąkolwiek z nich! W takich okolicznościach miło jest nawet się zgubić w tym labiryncie wąskich uliczek. W wielu miejscach białe ściany budynków ozdobione są kolorową ceramiką. Pięknie kontrastują one ze śnieżnobiałymi domami i tworzą idealne tło do zdjęć. Będzie to z pewnością wyjątkowa pamiątka z letniego urlopu w Apulii!

Zabytki Locorotondo

Planując zwiedzanie miasteczka nie można zapomnieć o barokowym pałacu – Palazzo Morelli, ale także lokalnym targu na Piazza Antonio Mitrano. Targ ten ma zazwyczaj miejsce dwa razy w tygodniu. Na licznych straganach znaleźć można wyjątkowe pamiątki, jakich nie kupi się nigdzie indziej. Na właśnie na tym targu warto kupić również wyjątkowe migdały apulijskie, które wyróżniają się niezwykle delikatnym smakiem. Jest to przysmak, który będzie miłym przypomnieniem pobytu we Włoszech. Odwiedzając Locorotondo w okolicy Wielkanocy warto wiedzieć o tutejszej tradycji, jaką są… czarownice!

locorotondo apulia lato

Bambole to wiszące lalki, które swoim wyglądem do złudzenia przypominają czarownice. Zawieszane są nad ulicami miasteczka już w Środę Popielcową i wiszą tak przez cały okres postu. Ich zadaniem jest przypominanie mieszkańcom Locorotondo o zachowaniu abstynencji. Zdejmowaniem bamboli zajmują się łowcy, czyli cacciatori, a zadanie to wykonują w Wielką Sobotę. Jeśli jednak nie uda Ci się dotrzeć do Locorotondo wiosną to nic straconego. W okresie Bożego Narodzenia jest tutaj równie pięknie. Uliczki oraz budynki są przystrojone w bardzo nastrojowy sposób, a całość prezentuje się pięknie zarówno w dzień, jak i w nocy, gdy zapalają się wszystkie światełka. Gorąca czekolada w takich okolicznościach smakuje wyjątkowo!

Co zobaczyć w Locorotondo?

Innym punktem obowiązkowym są liczne w miasteczku kościoły. Za najciekawszy uznawany jest kościół pod wezwaniem św. Jerzego Męczennika, który góruje nas starówką Locorotondo. Obiekt ten powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Fasada budynku wykonana została w stylu neoklasycystycznym. Co jest ciekawe, we wnętrzu kościoła zobaczyć można liczne kamienne płaskorzeźby, które przedstawiają sceny z zarówno Nowego, jak i Starego Testamentu. Innym ważnym miejscem jest kościół Chiesa Madonna della Greca.

Jest to najstarszy tego typu budynek w Locorotondo. Z ciekawostek, powstał on dwa razy, gdyż pierwszy budynek pochodzi z przełomu VII i VIII wieku. Z kolei obecny obiekt zbudowano w 1480 roku w miejscu, w którym istniała już jaskinia przedstawiająca Madonnę. Chiesa Madonna della Greca.to niewielki kościół w stylu romańskim. Znany jest z pięknego ołtarza, wykutego w kamieniu. Z kolei nad głównym wejściem do świątyni zobaczyć można wyjątkowe okno rozetowe. W obu wspomnianych kościołach podziwiać można także wiele wyjątkowych i kolorowych fresków.

Co zwiedzić w okolicach Locorotondo?

Miasteczko położone jest w sąsiedztwie innego znanego miasta – Alberobello, do którego z kolei dotrzeć można autem poprzez wyjątkowo malowniczą dolinę Valle d’Itria. Rejon ten słynie z charakterystycznych domków trulli, o których nie można nie wspomnieć. Domki trulli zobaczyć można w najbliższej okolicy obu włoskich miasteczek. Czym się wyróżniają? Trulli to domki z kamienia wapiennego, zbudowane na planie koła.

Swój wyjątkowy wygląd zawdzięczają przede wszystkim spiczastym dachom. W większości są one pomalowane na białą i stanowią bardzo zwartą zabudową. Tym samym, tworzą w okolicy wyjątkowy klimat, rodem z baśni. Niektóre domki trulli funkcjonują jako miejsca noclegowe, co można być ciekawym doświadczeniem. Warto przy tym pamiętać, że są one zbudowane tak, aby zapewniać odpowiedni komfort pobytu zarówno w lecie, jak i zimą. Co więcej, słynne domki trulli wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podobało Ci się?


Postaw mi wirtualną kawę ☕, da mi to poczucie, że moja praca ma sens, a w zamian obiecuję dostarczyć Ci jeszcze więcej apulijskich przygód.

Zostań na dłużej, niech ta podróż trwa dalej! Zapraszam na mojego Instagrama, Fanpage’a i grupy na Facebooku. Razem tworzymy wyjątkową społeczność pełną apulijskich pasji! 🌟🌍

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

error: Nie kopiuj!