Apulia

przez Polacy w Bari (Ania)

Apulia zwiedzanie. Ten region serce Morza Śródziemnego, który słynie z malowniczych krajobrazów i bardzo urokliwych miasteczek. Na marginesie dodam, że aż 4 pozycje na liście UNESCO pochodzą z Apulii. To właśnie tutaj znajdują się również jedne z najpiękniejszych plaż, oferujących piasek i szmaragdowy kolor wody. A to wszystko bez obecności komarów:) To właśnie tutaj też przyjeżdżają wszyscy, którzy chcą poczuć klimat prawdziwych włoskich wakacji w duchu ,,dolce far niente” (słodkie nic nie robienie) i popołudniową sjestą z kawą w ręku.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie podróży, szukasz zakwaterowania, albo chcesz podzielić się zdjęciami, przepisami i doświadczeniami z Apulii, zapraszam do  grupy na Facebooku.

widok z okna na morze

Apulia linia brzegowa

Region Apulia położony jest na obcasie włoskiego buta. Rozciąga się od Półwyspu Gargano na północy, aż po Półwysep Saletyński na południu, a sama linia brzegowa jest najdłuższą we Włoszech i liczy 865 km oraz graniczy z dwoma morzami: Adriatyckim i Jońskim. Znajdziesz tutaj na przemian: klify (skaliste wybrzeża ze stromymi ścianami), piaszczyste wybrzeża i nadmorskie miasteczka. Taka rozbudowana i ciekawa linia brzegowa to ogromny atut tego regionu, szczególnie w kontekście letniego wypoczynku, ale też malowniczych krajobrazów, karaibskich plaż i niezwykłych miasteczek, mających własne legendy i historie. Z ciekawostek w 2010 roku Włoskie Ministerstwo Zdrowia uznało, że 98,6% wybrzeża apulijskiego jest odpowiednia do kąpieli.

niebieskie morze adriatyckie apulia

Apulia Włochy w głąb lądu

W głąb lądu Apulia to składowa pagórków i płaskich terenów, bez wyraźnych kontrastów między nimi. Ale i te miasta i miasteczka, słyną ze swoich widoków roztaczających się ze wzgórz. Nie pozostając ,,gołosłowną” odsyłam do : Alberobello, Matery czy Locorotondo.

górskie miasta w apulii

Skąd nazwa Apulia?

Nazwa regionu Apulia wywodzi się od starożytnej populacji Apulian, którzy w czasach przedrzymskich nazywali to terytorium Apulią. Chodź są glosy, że Apulia zaczerpnęła swoją nazwę od słowa ,,apluvia”, co oznacza „ziemię bez deszczu”.

Flaga regionu Apulia składa się z herbu przedstawiającego tarczę zwieńczoną koroną. Na tarczy sześć kół u góry reprezentuje sześć prowincji; drzewo oliwne symbolizuje apulijską wieś; środkowy ośmiokąt reprezentuje Castel del Monte, który znajduje się na terytorium Apulii i ma taki kształt. Flaga jest reprezentowana przez kolory: złoty, biały, czerwony, zielony i niebieski.

Klimat. Kiedy wybrać się do Apulii?

Powiedziałabym, że to zależy. Jeśli lubisz ciepło, to najlepiej w sezonie od czerwca do końca września, z kolei, jeśli chcesz zwiedzać, ale nie przepadasz za wysokimi temperaturami, to najlepiej październik albo maj oraz pierwsza połówka czerwca, listopad-marzec charakteryzują się chłodniejszymi dniami , w okolicach 15 stopni, minusem jest wiatr i częste opady deszczu. Opady najczęściej występują późną jesienią i zimą. Zaznaczę, że pomimo dodatniej temperatury, odczuwalny chłód jest wyższy, a wynika to z dużej wilgotności powietrza. Polecam kurtki i czapki:) Z pewnością lato w Apulii jest gorące, wietrzne i suche, a zima łagodna.

co zobaczyć w apuli włochy

Jak dotrzeć do Apulii Włochy?

Najszybszym sposobem na to, aby dotrzeć do Apulii, jest samolot. Najbliżej położone lotnisko znajduje się w niewielkiej odległości od stolicy regionu – Bari. A drugie z kolei znajduje się w Brindisi. Siatka połączeń lotniczych z Polski jest w tym kierunku bardzo rozbudowana, a ceny biletów mają zazwyczaj przystępną cenę. Protip: planuj i kupuj wcześniej bilety lotnicze. Można też pokusić się o lot do Rzymu, czy Neapolu i pociągiem dostać się do Apulii. Będąc już na miejscu, warto wynająć auto. Ten sposób przemieszczania się będzie z pewnością najwygodniejszy, jeśli chcemy zwiedzić całą Apulię. Alternatywą są pociągi, gdyż większość położonych tu miasteczek jest ze sobą dobrze skomunikowana. Wybór konkretnej formy przemieszczania się po Apulii zależy już wyłącznie od naszych preferencji.

Gdzie zatrzymać się w Apulii? Apulia zwiedzanie

Jeśli przyjąć, że Apulia to odpowiednik naszego województwa, to wewnątrz jest podzielona na kilka prowincji (takie nasze powiaty). Apulię składa się z sześciu prowincji:

  • Bari
  • Barletta-Andria-Trani
  • Brindisi
  • Foggia
  • Lecce
  • Taranto

Geograficznie można wyróżnić :Valle d’Iltria, która znajduje się między Bari, Brindisi i Tarentem, Półwyspu Gargano oraz Półwyspu Salentyński. Ze względu na rozległość wspomnianego regionu, dobrym pomysłem jest wybranie jednego miejsca jako bazy wypadowej. W tej roli świetnie sprawdza się Bari, ale także Monopoli. Jeśli chodzi o Bari, wybierając pociąg, można w bardzo krótkim czasie dojechać do zdecydowanej większości okolicznych miasteczek.

Gdzie zatrzymać się w Apulii Mapa apulii

Samo Bari również zachwyca swoim pięknem, portem i Starym Miastem. Spacerując krętymi zaułkami, nietrudno poczuć niezwykły śródziemnomorski klimat, który tutaj panuje. Przy okazji nie sposób nie wspomnieć o Bazylice św. Mikołaja czy zamku Svevi di Bari, który na wszystkich odwiedzających robi ogromne wrażenie. Świetną lokalizacją wyróżnia się również Monopoli, położone pomiędzy Bari a Brindisi, w których to znajdują się lotniska. W niedalekiej odległości znajduje się również większość najważniejszych atrakcji regionu Apulia. Szukając noclegu w Monopoli, warto wybrać licznie dostępne tutaj mieszkania z tarasem i widokiem na morze.

Najpiękniejsze miasteczka regionu. Apulia zwiedzanie

Lecce

Miasteczko Lecce nazywane jest często barokową perłą Apulii. Najlepszym sposobem na zwiedzenie jest po prostu spacer, gdyż w Lecce wszystkie najważniejsze atrakcje koncentrują się wokół głównego placu – Sant’Oronzo. Nie brakuje tutaj przepięknych budynków, które wyróżniają się bogatym zdobieniami. Punktem obowiązkowym w Lecce jest z pewnością katedra znajdująca się przy Piazza Duomo. Jej największą ozdobą jest wieża, która wznosi siię na 72 metry, a z góry podziwiać można widok na niemalże cały Adriatyk. Katedra zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego, a dookoła niej rozmieszczono aż dwanaście bocznych kaplic. Wspominany plac katedralny warto odwiedzić wieczorem, gdy fasady wszystkich obiektów są klimatycznie oświetlone.

Lecce Apulia

Nie jest to jednak jedyne miejsce, które należy zobaczyć w Lecce. Innym ciekawym punktem jest Zamek Karola V, znany również jako Castello di Lecce. Został on wzniesiony w XIV wieku, a następnie rozbudowany w 1539 roku. Przed laty zamek wykorzystywany był jako okręg wojskowy, a aktualnie jest to siedziba władz kulturalnych. W salach na górnych piętrach zamku obejrzeć można wystawy licznych dzieł artystów sztuki nowoczesnej. Tuż obok zamku znajduje się park miejski – idealne miejsce na odpoczynek na świeżym powietrzu. Władze Lecce zadbały o to, aby na jego terenie znalazły się nie tylko ławki, ale też fontanny oraz place zabaw dla dzieci.

Lecce to także ciekawe muzea, a jednym z nich jest z pewnością Museo del Teatro Romano. Co ciekawe, ten niewielki obiekt znajduje się na terenie dawnego teatru rzymskiego. Jak można się domyślać, zobaczyć tu można eksponaty nawiązujące do teatru z czasów rzymskich. W Lecce znajduje się także muzeum historyczno-archeologiczne Sigismondo Castromediano. Jest to jednocześnie najstarszy tego typu obiekt w całej Apulii, gdyż powstał w 1868 roku. W muzeum tym zebrane liczne świadectwa cywilizacji Messapii, jak i osad rzymskich. W obiekcie tym znajdują się również obrazy, ale także ceramika lokalnych artystów. Kolejnym ciekawym miejscem jest Museo Faggiano. Jest to obiekt prywatny, w którym niegdyś, pomiędzy X a XIII wiekiem mieszkali Templariusze.

Monopoli

Wspominane już Monopoli to nie tylko świetna baza wypadowa do zwiedzania Apulii, ale także jedno z najbardziej atrakcyjnych miast tego regionu. Jest to przede wszystkim nadmorski kurort, który wyróżnia się malowniczymi plażami z dostępem do wód oznaczonych Błękitną Flagą. Trudno o lepsze warunki do letniego wypoczynku. W miasteczku znajduje się również piękny i stary port Porto Vecchio, do którego dojść można przez historyczną bramę Via Porta. Położone w okolicy portu restauracje to najlepsze miejsca to spróbowanie lokalnych przysmaków ze świeżych ryb i owoców morza.

monopoli włochy zwiedzanie

Widok na Porto Vecchio, który zawsze pełen jest niebiesko-czerwonych łodzi Gozzi, znaleźć można również na pocztówkach z Monopoli. Wspomniane łodzie Gozzi służą głównie do połowu ośmiornic i ryb, które żyją w strefie przybrzeżnej. Podczas pobytu w Monopoli nie można również odmówić sobie wizyty w placu Piazza Garibaldi, który tętni życiem o każdej porze dnia. To właśnie tutaj toczy się życie mieszkańców miasteczka, odbywają się wydarzenia kulturalne, a także znajdują się liczne kawiarnie i restauracje.

W Monopoli nie brakuje również lokalnych zabytków. Warto pamiętać szczególnie o czterech obiektach, a jednym z nich jest katedra Madonna della Madia. Ten przepiękny barokowy kościół znajduje się w całym centrum Monopoli. Jej nazwa wzięła się od przechowywanej tu ikony Maryi Panny, z którą wiąże się bardzo ciekawa historia. Legenda głosi, iż początkowo do ukończenia kościoła zabrakło drewnianych belek. Budowę udało się jednak zakończyć dzięki cudowi, jakim było rzekome samotne przypłynięcie do portu tratwy z ikoną Madonny właśnie. Belki z tratwy posłużyły do wykonania dachu katedry. Katedra Madonna della Madia od 1921 roku ma miano bazyliki mniejszej. Spacerując po Monopoli  warto również zwrócić uwagę na Kościół św. Teresy, Kościół św. Franciszka z Asyżu, ale też Kościół św. Dominika.

monopoli nocą dyskoteki

Alberobello

Miejscowość, której nie sposób pominąć podczas zwiedzania Apulii to zdecydowanie Alberobello. Wyróżnia się ono charakterystycznymi domkami trulli, których znajduje się tutaj ogromna ilość. Czym są trulli? To tradycyjne w tym regionie niewielkie domy kamienne, które budowane są na planie koła. Wykończone są również okrągłymi, stożkowatymi dachami i to właśnie od nich pochodzi nazwa trulli. W Alberobello znaleźć można dzielnicę trulli, w której część domków jest nadal zamieszkała. W niektórych funkcjonują sklepy z pamiątkami, a nawet miejsca noclegowe. Spacer po wspomnianej dzielnicy porównać można do spaceru po bajkowej krainie, tak wyjątkowy klimat tworzą trulli.

Jednak Alberobello to nie tylko wspomniane domki. Podczas wizyty w miasteczku warto zobaczyć również Bazylikę pod wezwaniem św. Cosmy i Damiano. Obiekt wyróżnia się neoklasyczną fasadą, która przyciąga wzrok wszystkich turystów. Przy Piazza XXVII Maggio znajduje się również muzeum patronów tej bazyliki. W różnych częściach Alberobello zlokalizowane są także tarasy widokowe. Rozciąga się z nich piękny widok na całe miasto, które zobaczyć można z innej perspektywy. Najlepsza panorama z południowej strony Alberobello dostępna jest z góry Via Monte Pasubio. Najlepiej wybrać się tam rano, gdy na ulicach nie ma jeszcze tak wielu turystów. Zdjęcia ze wspominanego tarasy widokowego będą wspaniałą pamiątką.

Kuchnia w Apulii

Region Apulii wyróżnia się nie tylko klimatycznymi miasteczkami, ale też zachwyca lokalną kuchnią, która jest bardzo różnorodna. Kuchnię apulijską odzwierciedla przede wszystkim różnorodność, używa się produktów, zarówno lądowych, jak i morskich. Kolejnym czynnikiem charakteryzującym kuchnie jest fakt, że używane składniki mają na celu wzmocnienie poddawanych produktów, a nie zmianę ich smaku. Dlatego znajdziesz w niej warzywa sezonowe, od rzepy po zieloną kapustę, a także karczochy, paprykę, bakłażany, i wszystkie rośliny strączkowe, od fasoli po soczewicę. Poza tym również owoce morza, w szczególności z Adriatyku. Owoce morza łowione w Adriatyka moją inny smak, nie są tak słone, jak połowy w innych częściach. Wynika to z dużej ilości zbiorników słodkiej wody, które są odprowadzane do morza i tym samym wpływają na smak łowionych małż, ostryg, ryb i krewetek.

kuchnia apulijka makaron z dynią i boczkiem

Kuchnia apulijska to również sezonowość i gotowanie w zgodzie z naturą, czyli przygotowywanie potraw dostosowanych do pory roku. Wiosną i latem, preferowane są warzywa i ryb, w pozostałych dominują rośliny strączkowe. Na pewno w każdym domu apulijkim można znaleźć domowy makaron doprawiany różnymi sosami, lub w połączeniu z warzywami lub rybą. Z ciekawostek zdradzę, że nawet jeśli są wspólny regionalne przepisy to sposób ich wykonania, proporcje różnią się w zależności od prowincji, a czasami nawet od miasta do miasta.

małże z makaronem

Danie charakterystyczne dla Apulii

Najbardziej popularnym daniem kuchni apulijskiej jest orecchiette con cime di rapa. Potrawa ta przygotowywana jest z cime di rapa – rzepy brokułowej, która charakteryzuje się gorzkawym smakiem. Podawana jest ona z makaronem z mąki pszennej, o nietypowym okrągłym kształcie z wgłębieniem w środku. Wyglądem przypomina on małe uszka. Danie to cenione jest głównie ze względu na rzepę brokułową, która zawiera liczne minerały, witaminy i jest niskokaloryczna.

Apulia to także Bombette, czyli niewielkiej wielkości roladki z mięsa wieprzowego. Tradycyjnie doprawia się je wyłącznie serem, solą i pieprzem. Obecnie spotkać można również to danie z dodatkiem boczku, a także warzyw. Z Le bombette słyną okolice Locorotondo. Przy okazji nie sposób nie wspomnieć również o znanym przysmaku, jakim jest calzone, nazywane również panzerotto. Jest to pieróg, który przygotowuje się z ciasta podobnego jak te na pizzę. Calzone w wersji tradycyjnej nadziewane są pomidorami i mozzarellą, a następnie smażone na głębokim tłuszczu. W niektórych miejscach znaleźć można również panzerotto w wersji na słodko – z nutellą!

Jeśli chodzi o apulijskie słodkości, region ten słynie z pasticciotto. Są to babeczki nadziewane kremem i czekoladą. Wykonuje się je z pół kruchego ciasta. Najlepiej smakuje podane na ciepło w towarzystwie włoskiej kawy. Wspomnianych ciastek warto spróbować przy okazji wizyty w Lecce. Fani słodkości z pewnością będą zachwyceni. Innymi słodkimi przysmakami, których warto skosztować podróżując po Apulii są Taralli zeccherati, czyli precelki z cukrem oraz karmelizowane migdały.

Wina

Apulia to region, który wyróżnia się produkcją wyśmienitych win o nieprzeciętnym smaku. Wynika to w dużej mierze z faktu, że panują to idealne warunki do uprawy winorośli – wilgotne powietrze i duża ilość słońca. Apulijskie wina charakteryzują się wysoką zawartością alkoholu, a także wyrazistym smakiem. Jedną z najsłynniejszych odmian wina jest primitivo. W jego smaku wyraźnie wyczuwalne są nuty wiśni i czereśni. Fani lżejszych smaków powinno zwrócić uwagę na wino odmiany nero di troia, które jest bardziej ziołowe. Nero di troia to jeden z najstarszych szczepów winorośli w Apulii. Wino to wyróżnia się rubinoczerwonym kolorem z lekko fioletowym zabarwieniem.

wino z apulii

Południowy region Włoch jest dumny nie tylko z wina, ale też oliwy, której produkuje się tu najwięcej w całych Włoszech. Apulia przoduje nie tylko w ilości produkowanej oliwy, ale też jej jakości. Najstarszą i najczęściej występującą odmianą oliwek jest Peranzana. Plantacje drzew oliwnych zauważyć można już chwilę po opuszczeniu granic miasteczek tego regionu. Nie bez powodu oliwa nazywana jest złotem Apulii. Tutejsze wyroby charakteryzują się gorzkawym i lekko pikantnym smakiem. Najlepiej smakuje podana z lokalnymi pomidorami oraz świeżym chlebem. Jest to najprostsza, a jednocześnie najbardziej smaczna przekąska.

Apulia zwiedzanie dla aktywnych

Południowe Włochy to urokliwe miasteczka, gaje oliwne, ale też trasy rowerowe o niewielkim stopniu trudności. Wycieczki rowerowe są zatem świetnym pomysłem na zwiedzanie tego regionu. Towarzyszące im krajobrazy zapierają dech w piersi wszystkim uczestnikom. Najbardziej popularne trasy rowerowe prowadzą przez półwysep Salento, wzdłuż malowniczego wybrzeża. Nie są one wymagające, gdyż prowadzą głównie po płaskim lub lekko pagórkowatym terenie z niewielkim ruchem samochodowym. Podczas takiej wycieczki rowerowej wspaniałe widoki są gwarantowane!

Apulia to prawdziwy raj dla fanów aktywnego wypoczynku. Region ten zachwyca piękną i długą linią brzegową, zatem zachwyci wszystkich amatorów sportów wodnych. W miejscowościach wypoczynkowych znajdują się liczne wypożyczalnie łodzi, a także desek surfingowych. Nie brakuje tu również parków wodnych z atrakcjami dla najmłodszych turystów. Warunki do uprawiania sportów wodnych są tu na tyle sprzyjające, że co roku przyciągają tłumnie fanów pływania, surfowania, nurkowania, a także żeglowania. W Apulii można cieszyć się morzem i pogodą na wiele różnych sposobów!

Najpiękniejsze nadmorskie kurorty w Apulii

Apulia Włochy to bardzo rozległy region, który ze względu na swoje położenie zachwyca pięknymi plażami. To tutaj położone są także najlepsze kurorty nadmorskie we Włoszech. Biały piasek i lazurowe morze to cechy charakterystyczne miejscowości położonych wzdłuż wybrzeża. Wśród nich z pewnością wyróżnić należy Ostuni, które potocznie nazywane jest „białym miastem”. Budynki bielono tu niegdyś głównie ze względu na fakt, iż białe mury świetnie odbijały światło. Dzięki temu ciasne i ciemnie uliczki miasta stawały się bardziej przyjazne. Ostuni było niegdyś ważnym ośrodkiem grecko-rzymskim. Aktualnie jest to kurort, który co roku przyciąga rzesze turystów. Znajduje się tu również wiele zabytków, które warto zobaczyć.

dom z basenem apulia

Inną miejscowością wartą uwagi jest Gallipoli, które wyróżnia się dla odmiany nowoczesną architekturą. Gallipoli położone jest na malowniczym cyplu, który połączony jest mostem z wysepką, na której znajduje się stara część miasta. Miejscowość oprócz świetnych warunków do letniego wypoczynku, znana jest również ze swojej obronnej zabudowy. Jeśli chodzi o zwiedzanie, warto rozpocząć je od zamku Gallipoli, który położony jest tuż przy porcie.

Nadmorską perełką Apulii jest również Nardo. Ten niewielki kurort nadmorski jest niezwykle popularny wśród odwiedzających. Dostępne są tu przepiękne plaże, ale także wspaniałe budowle będące przykładem baroku z Salento. W okolicy Nardo znajdują się również dwie wspaniałe zatoki – Porto Selvaggio z kamiennymi plażami oraz Santa Maria al Bagno. W tej drugiej panują idealne warunki do snorkelingu. Woda jest tutaj na tyle głęboka oraz czysta, że zachwyci wszystkich fanów podwodnego świata.

Wakacje we Włoszech

Podobało Ci się?


Postaw mi wirtualną kawę ☕, da mi to poczucie, że moja praca ma sens, a w zamian obiecuję dostarczyć Ci jeszcze więcej apulijskich przygód.

Zostań na dłużej, niech ta podróż trwa dalej! Zapraszam na mojego Instagrama, Fanpage’a i grupy na Facebooku. Razem tworzymy wyjątkową społeczność pełną apulijskich pasji! 🌟🌍

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

error: Nie kopiuj!