Plaże w Apulii

przez Polacy w Bari (Ania)
Najpiękniejsze plaże w Apulii

Najpiękniejsze plaże w Apulii. Znasz powiedzenie, dla każdego coś dobrego? To hasło idealnie oddaje plaże w Apulii, dostosowują się do wszystkich gustów i potrzeb! Od bardziej skalistych plaż w dolnej części Adriatyku, przez białe i piaszczyste plaże Morza Jońskiego, po te otoczone śródziemnomorskim drzewami i kwiatami. Jeśli chcesz spędzić wakacje nad morzem w dzikich miejscówkach, piaszczystych plażach, skalistych klifach, prywatnym lido czy też w pełni wyposażonych obiektach, to Apulia Cię nie zawiedzie! Jest to region południowych Włoch, który może się pochwalić świetnymi walorami turystycznymi. Szukasz idealnego miejsca na letni urlop? Pełnego pięknych i czystych plaż, szmaragdowej wody, ale także ciekawych zabytków? Apulia, ze stolicą w Bari, będzie z pewnością świetnym wyborem.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie podróży, szukasz zakwaterowania, albo chcesz podzielić się zdjęciami, przepisami i doświadczeniami z Apulii, zapraszam do  grupy na Facebooku.

Apulia – poznaj najpiękniejszy region Włoch

Południowe Włochy to region, którego nie sposób pominąć podczas zwiedzania Italii. Znaleźć tu można wszystko, z czego słynie ten kraj – zachwycającą sztukę, zabytki oraz wspaniałą śródziemnomorską kuchnię. To właśnie z tego słynie Apulia, region położony na słynnym Półwyspie Apenińskim. Jest on chętnie odwiedzany przez turystów zarówno zimą, jak i latem. Tutaj każdy znajdzie miejsce dla siebie, niezależnie od preferencji w kwestii formy wypoczynku.

Apulia to region położony wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Adriatyku. Rozciąga się od Półwyspu Gargano na północy Włoch aż po Morze Jońskie. W skład wspomnianego regionu wchodzą takie prowincje jak Bari, Tarent, Brindisi, Foggia, Barletta-Andria-Trani, ale również Lecce. Ze względu ilość znajdujących się tu zabytków i niewielkich, klimatycznych miasteczek, które warto zobaczyć, na zwiedzanie samej Apulii warto poświęcić co najmniej tydzień. Nie bez powodu ten właśnie region Włoch nazywany bywa Malediwami Europy. To właśnie tutaj znaleźć można wyjątkowo sprzyjające warunki do letniego wypoczynku i kąpieli słonecznych.

Apulia to także wspaniała kuchnia. Znajdziesz tu pyszne dania, w których królować będą pyszne owoce morza, świeże warzywa, a także niepowtarzalna włoska oliwa z oliwek oraz…wina! Apulia jest bowiem jednym z najważniejszych regionów winiarskich we Włoszech.

Co zobaczyć w Apulii?

Półwysep Apeniński słynie z pięknych plaż  i szmaragdowej wody. To jednak niejedyne atuty Apulii. Tutejsze miasteczka to także liczne zabytki, z których wiele wpisanych jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest, chociażby Castel del Monte, jeden z najbardziej tajemniczych, ale także najpiękniejszych zamków we Włoszech. Ta średniowieczna twierdza położona jest na wzgórzu na terenie Parku Narodowego Alta Murgia, z którego roztacza się widok na dolinę Murgia, ale też Morze Adriatyckie. Jest to wciąż niezwykle zagadkowy zamek, między innymi ze względu na cel jego powstania. Zwiedzanie Caset del Monte to z pewnością gratka dla fanów miejsc nieoczywistych, które mają swój wyjątkowy klimat.

Nie sposób nie wspomnieć o Bari, która jest stolicą Apulii. Bari podzielić można na dwie części – starą, znajdującą się na końcu Corso Cavour Citta Vecchia oraz nową, zwaną Citta Nuova. Najlepszym sposobem na zwiedzanie Bari są niespieszne spacery plątaniną wąskich uliczek. Tylko w ten sposób można poczuć klimat tego miasta, pełnego oślepiająco białych budynków. Punktem obowiązkowym jest Piazza Mercantile, plac stanowiący od lat centrum tego miasta. Na starówce znajdują się również takie zabytki jak Katedra Świętego Sabina czy zamek Swebów. Jest to również idealne miejsce, aby w jednym z lokalnych sklepików nabyć włoskie pamiątki.

Najpiękniejsze plaże w Apulii, które warto zwiedzić

Ten jakże rozległy region południowych Włoch, zwany Apulią, to jeden z najczęstszych wyborów na letni wypoczynek. Wszystko ze względu na ilość znajdujących się tutaj plaż, co z kolei wynika z wyjątkowo długiej linii brzegowej mającej niemal 800 km. Stwarza to wyjątkowo sprzyjające warunki do plażowania. Jeśli należysz do osób szukających słońca, piasku i błękitnej wody, zwróć uwagę na plaże znajdujące się w Apulii. W okolicy plaży są różne prywatne parking, koszt około 4 Euro za cały dzień.

Baia dei Turchi

Jedną z najpopularniejszych plaż w Apulii jest Baia dei Turchi, położona w okolicy Otranto. Słynie ona głównie ze względu na dostęp do wyjątkowo czystej wody oraz nieskazitelnie białego piasku. Tym samym, jest to idealne miejsce na letni relaks. Jeśli planujesz urlop polegający na kąpielach słonecznych, jest to z pewnością miejsce dla Ciebie! Teren plaży Baia dei Turchi okalają liczne sosny, które zapewniają w ten sposób przyjemny cień wszystkim plażowiczom.

plaże w okolicy oltranto


Nazwa plaży, ma średniowieczne korzenie i niestety wiąże się ze smutnymi kartami historii Apulii, która poprzez dostęp do morza była systematycznie najeżdżana przez inne populacje. I tak oto w lipcu 1480 r. flota osmańska sułtana Mohammeda II dobiła statkami na tym odcinku wybrzeża, na ich czele stał dowódca Acmet Pascià. Armia turecka liczyła 18 000 ludzi, przeciwko tylko 2000 Oltrańczyków. Turkowie żądali bezwarunkowej kapitulacji Oltranto i nawrócenia wszystkich mieszkańców na religię islamską. Mieszkańcy oczywiście odmówili owej propozycji i wroga armia zaczęła okupywać miasto.

Niestety po 15 dniach Oltranto skapitulowało, a biedni mieszkańcy wpadali w ręce Turków, którzy wymordowali mężczyzn i zniewolili kobiety oraz dzieci. Tym którzy udało się uciec i schronić w katedrze w Otranto, zaproponowano poddanie się i przejście na islam, w zamian za życie. Pobożni Olteańczycy odmówili. Czekał ich za to okrutny los, najpierw wzięci do niewoli, przetransportowani do Colle della Minerva i ostatecznie barbarzyńsko ścięci. Do dziś ich szczątki i relikwie przechowywane są w katedrze miejskiej i co roku w dniach 13-14 sierpnia są wspominane podczas Święta ku czci Świętych Męczenników.

Porto Selvaggio

Inną plażą, którą warto wpisać na listę miejsc do odwiedzenia, jest Porto Selvaggio. Plaża ta znajduje się na półwyspie Salento w obszarze rezerwatu przyrody. Dodam, że w 2007 roku Porto Selvaggio znalazła się na liście „100 miejsc do uratowania”, Wyróżnia się swoim położeniem w pobliżu majestatycznych klifów, jaskiń oaz bogatej roślinności. Najtrudniejszym punktem wyprawy, jest dotarcie na miejsce poprzez ,apulisjką dżungle” przy 40 stopniowym upale, ale i to ma swój urok, ponieważ las wokół zachwyca roślinnością i widokami wyłaniającym się od czasu do czasu za krzaków.

jakinie krasowe w apulii

Na miejscu znajdziesz krystalicznie czyste morze ze skalistym dnem, niezliczoną ilość jaskiń krasowych,urocze zatoczki i jeżowce, których dość dużo w tym rejonie. Dlatego z powodzeniem można tutaj nurkować i podziwiać podwodny świat, który jest niesamowicie bogaty w stworzonka tam żyjące. Niełatwo dostępna plaża jest tak naprawdę idealnym miejsce na chill and out, z dala od tłumów turystów w duch slow life i dziewiczym środowisku. Ciocia złota rada zaleca zabranie ze sobą odpowiedniego obuwia – zwłaszcza do morza, gumowego, które umożliwi stąpanie po klifach oraz sprzętu do nurkowania. Żal nie skorzystać z okazji:) Fajnie też zostać tutaj ciut dłużej i cieszyć się zachodem słońca przy butelce włoskiego piwo Peroni.

plaże w salento apulia

Jak dostać się na plażę Porto Selvaggio?

Są naprawdę różne możliwości dotarcia na miejsce. Najłatwiej moim zdaniem jest przejść ścieżką znajdującą się w sosnowym lesie przez około 20 minut, co pozwala dotrzeć do plaży, oferując jednocześnie zachwycający spacer. Znajdują się tam różne wydeptane ścieżki prowadzące do morza. Auto najlepiej zapakować na płatnym parkingu, który znajduje się około 1 km od zatoki Porto Selvaggio. Osoby jadące z Porto Cesareo będą musiały jechać drogą wojewódzką 286 w kierunku Nardò i kierować się odpowiednimi znakami. Jeśli przyjeżdżasz z Gallipoli lub Lecce, zamiast tego będziesz musiał kierować się znakami na S. Caterina, a następnie jechać drogą wojewódzką 286. Również można tutaj dostrzec komunikacją miejską z trzech okolicznych miejscowości: Porto Cesareo, Gallipoli i Lecce, należy wsiąść do autobusu nr 104.

Torre Lapillo

Świetną opcją na słoneczne kąpiele jest także Torre Lapillo. Ta plaża położona jest z kolei w prowincji Lecce. Słynie przede wszystkim z drobnego piasku, ale także czystej wody, sprzyjającej kąpielom. Panujący tutaj klimat bywa porównywane do karaibskiego! Jest to również miejsce, które przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi ze względu na wygodne dojście do wody. Lekko opadająca do wody plaża stwarza idealne warunki do pluskania się dla najmłodszych.

Torre dell’Orso – Wieża Niedźwiedzia

To miejsce włosi lubią nazywać włoskimi Karaibami, ale to nazwa, nic nie mówi dobremu wujkowi google. Więc, żeby tu trafić trzeba w Google map wpisać Torre dell’ Orso🌊.  A w wakacyjnych opowieściach,  można pochwalić się rodzinie, że było się na ,,Wieży Niedzwiedzia”🏖 ,  ponieważ orso to niedźwiedź, a torre – wieża.  I właśnie  kształt niedźwiedzia przybiera cień pod wieżą. 🐻 . Co ważne plaża Torre dell’Orso liczy 800 metrów pięknej piaszczystej darmowej plaży i krystalicznie czystą wodę. Przepiękne widoki w zasięgu wzroku zarówno w morzu, jak i na morze;)

Plaża w Salento

Dlaczego Torre dell’Orso?

Pochodzenie nazwy plaży Torre dell’Orso jest obiektem dyskusji miejscowych i historyków. Wieża, po włosku to torre i takie obiekty powstawały w okolicach XVI w .na wybrzeżach Adriatyku. Służyły one do obserwacji nieprzyjacielskich statków, zwłaszcza tureckich. Trzeba pamiętać o tym, że wiek XVI to epoka piratów, wypraw morskich i grabowania wybrzeży przez inne narody, dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, zaczęto budować takie wierze, miały ostrzegać przed nieprzyjacielskim statkiem na morzu. Najsmutniejsza historia rabunków pirackich zapisał się na kartach Vieste, gdzie całe miasteczko wzięto do niewoli, a mężczyzn pozabijano, ponieważ nie można było nadać sygnału ratunkowego, a mieszkańcy nie wiedzieli o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

najpiękniejsze plaże w salento
Najpiękniejsze plaże w Apulii
plaże w salento torre dell' orso

Wracając do plaży Torre dell’ Orsa, jej budowę rozpoczęto w 1568 roku przez Giovanniego Tommaso Garrapę, który niestety zmarł w trakcie jej budowy, kontynuowanie prac wziął na siebie jego brat Angelo Garrapa. Nazwa plaży, według jednej z hipotez głosi, że rodowód zaczerpnęła od Torre Sant’Orsola – pierwszego obrońcy marynarki wojennej. Druga teoria głosi, że nazwa plaży odnosi się do słowa Ursos, która była używana w odniesieniu do szlachty z tego obszaru, która władała okolicznymi ziemiami. Ostatnia hipoteza, nawołuj do postaci niedźwiedzia – orso, który pojawił się pod wpływem działania wiatru i morza na skale pod wieżą. Ciekawe jest to, że mimo wszystkich wojen, zmian klimatycznych postać niedźwiedzia jest po dzień dzisiejszy widoczna i jak cienie przybierają w naszych umysłach konkretne rzeczy.

Plaża Cala Sottile w okolicach Monopoli

Polecajka plażowa z okolic Monopoli,  niestety trzeba mieć auto🚗, żeby dotrzeć i siłę żeby dość, bo około 15 minut 🦵🦵od bezpłatnego parkingu. Morze jest usytuowane między dwoma klifami, co tworzy naturalny basen w którym woda🌊 jest bardzo ciepła. Dodatkowo każdy znajdzie coś dla siebie, można z leżakiem umiejscowić się na klifach, albo z ręcznikiem na piasku. Tą plaże uważam za idealną dla dzieci, bo brzeg jest wypełniony piaskiem, a woda przez jakieś 6 metrów bardzo płytka, wręcz idealna do pierwszych kroków w nauce pływania. Z atrakcji: na skałach można spotkać kraby, które im głębiej tym robią się większe. Widziałam tam nieprawdopodobną scenę jak jedne z krabów niósł sobie rybę do jedzenia w szczypcach. A poniżej wideo z Cala Sottile kręcone późnym popołudniem w trakcie tygodnia (mniejszy ruch na plaży).

Pietra Piatta

Na liście najpiękniejszych plaż z pewnością znaleźć się musi również Pietra Piatta. Jest to idealne alternatywa dla osób szukających bardziej spokojnych miejsc. Dużą zaletą tej plaży jest możliwość podziwiania z punktu widokowego pięknego widoku na pobliskie miasteczko Polignano a Mare. Pietra Piatta jest to plaża żwirowa o malowniczym położeniu. Co ciekawe, to właśnie tutejszy krajobraz jest tym najczęściej pojawiającym się na widokówkach z regionu Apulii.

Pescoluse

Ostatnią plażą, o której warto wspomnieć jest przepiękna Pescoluse, również położona w prowincji Lecce i należąca do kurortu Pescoluse. Ze względu na dostępną tu krystaliczną wodę i biały piasek, często nazywana bywa również Malediwami Salento. Niepowtarzalny klimat tego miejsca tworzą również otaczające plaże wydmy oraz liczne zarośla. Ten charakterystyczny krajobraz co roku przyciąga tutaj rzesze turystów. W pobliżu znajdują się również liczne wysepki, do których warto dopłynąć, aby stamtąd podziwiać malowniczą okolicę.

Podsumowując, Apulia to region, który z pewnością zachwyci wszystkich fanów plażowania. Jest to świetna alternatywa dla bardziej odległych kierunków. Szeroki wybór plaż sprawia, że miejsce na relaksujący dzień w słońcu znajdzie tutaj dla siebie każdy. W zależności od preferencji dostępne są tu zarówno odosobnione zatoczki, jak i przyjazne dla dzieci plaże z płytką wodą. Każda z nich jest wyjątkowa i hipnotyzująca.

Podobało Ci się?


Postaw mi wirtualną kawę ☕, da mi to poczucie, że moja praca ma sens, a w zamian obiecuję dostarczyć Ci jeszcze więcej apulijskich przygód.

Zostań na dłużej, niech ta podróż trwa dalej! Zapraszam na mojego Instagrama, Fanpage’a i grupy na Facebooku. Razem tworzymy wyjątkową społeczność pełną apulijskich pasji! 🌟🌍

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

error: Nie kopiuj!