Białe miasto

przez Polacy w Bari (Ania)
Ostuni Apulia włochy

Ostuni Włochy. Kiedy po raz pierwszy przymierzałam się do odwiedzenia Ostuni, myślałam, że znajdę kolejne apulijskie miasteczko nad morzem ze średniowieczną katedrą w centrum i wąskimi uliczkami. To co uderza w Ostuni, to biały kolor miasta, który nocą świeci, a w dzień oślepia i nie pozwala na długo zatrzymać wzrok na mieście w słoneczne dni. Dodajmy do tego niebieskie okiennice, błękit nieba panujący nad miastem i mamy malownicze miasteczko, które zapada głęboko w pamięć. Kolejną cechą Ostuni jest jego majestyczny widok z oddali, w postaci dwóch wież wznoszących się nad miastem.

PS: W międzyczasie zapraszam Cię do mojej grupy na Facebooku, co tam robimy? Dzielimy się tam informacjami o podróży, tipami, zdjęciami i polecajkami.

ostuni atrakcje nocą

Ostuni – ,,Białe miasto”

Jeżeli chodzi o biały kolor bydynków w mieście, to napomknę, że Ostuni w całych Włoszech znane jest jako białe miasto, ponieważ wszystkie obiekty są tam białe. W połączeniu z dużą dawką promieni słonecznych, które odbijają kolor biały, mamy coś, co dobrze sprzedaje i ładnie brzmi: ,,Białe miasto”. Nieco nostalgicznie, przywołuje średniowieczne historie o zakonach i zaklętych miasteczkach, białych damach uwięzionych w wieżach.

ostuni latem

Przypuszczam, że widząc je z samochodu z pewnością byś je rozpoznał/a. Samo Ostuni znajduje się w prowincji Brindisi, na wysokości 218 m.n.p.m, a 8 km od wybrzeża. Z ciekawostek: miasto liczy około 32 000 mieszkańców zimą, ale latem może osiągnąć 100 000. Droga do miasta prowadzi poprzez gaje oliwne i kręte ulice, w połączeniu z błękitem nieba i turkusowym kolorem Adriatyku, który mieni się kilka kilometrów dalej, tworzy magiczną atmosferę Białego Miasta. Oferując zdobywcą miasta piechotą, niezapomniane widoki. Dodam, że Ostuni ze względu na swoje położenie rozwinęło działalność przemysłową. Region jest producentem wysokiej jakości oliwy z oliwek i wina. Można gaje oliwine i winnice podziwiać podczas podróży do miasta.

Jak dojechać do Ostuni z Bari / Lecce / Taranto?

Jest kilka opcji:

a) autem:

• Z Bari: Jadąc autostradą A16 lub A14, zjedź na Bari Nord, kierunekBrindisi. Jedź drogą krajową 16 z Bari do Brindisi, aż do zjazdu w Ostuni- Villanova.

• Z Taranto: Jadąc drogą krajową 106, zjedź na Grottaglie-Brindisi. Jedź drogą krajową 7 Taranto-Brindisi aż do zjazdu Ostuni.

• Z Lecce: Jadąc z Brindisi lub Lecce, jedź drogą krajową 16 do zjazdu Ostuni-Villanova, a póżniej kontynuuj podążanie za znakami miasta

Pamiętaj o tym, że we Włoszche niebieskie linie to są miejsca odpłatne, białe bezpłatne, a żółte są wyłącznie dla mieszkańców miasta.

ps: Oczywiście radzę zostawić samochód poza centrum z dwóch powodów. Po pierwsze, ulice są tak wąskie, że ciężko przemieszczaś się samochodem, a po drugie, tak wiele z tych ulic to ślepe zaułki. Najpopularnijszą trasą jest ściażka „przez katedrę”, która stanowi serce miejskiego życia i dzieli miasto na dwie części.

Jak dojechać z Bari do Ostuni pociągiem?

b)pociągiem – ja wybrałam tę opcję, bo moim zdaniem jest najszybsza z Bari. Pamiętaj o tym, że niektóre pociągi Eurostar mają dodatkową opłatę za zakup biletu na pokładzie, dlatego najlepiej zakupić bilety przez internet. Dlatego upewnij się, że masz bilet przed wejściem na pokład. Stacja kolejowa Ostuni znajduje się poza miastem około 2 km od centrum Ostuni. Kursuje autobus/ prywatni przewoźnicy na linii stacja główna- centrum miasta, dla odważnych spacer pod górę. Przystanek autobusowy jest na wprost stacji, a podróż trwa około 15 minut, bilety można kupić w barze na stacji. Ja nie zdecydowałam się na to rozwiązanie, ponieważ byłam w sierpniu i przy 40 stopniach, odpuściłam. Tym samym autobusem można wrócić na stację kolejową, a przystanek znajdziesz na Corso Vittorio Emanuele II.

Ile czasu na zwiedzanie Ostuni?

Przynajmniej będziesz potrzebować, co najmniej trzech godzin. I to nie dlatego, że miasto jest szczególnie duże, ale dlatego, że warto cieszyć się Ostuni wolnym spacerem. Jedną z główych atrakcji jest na pewno katedra Ostuni, o której napiszę za chwilę, jednak miasto ma znacznie starsze korzenie. Na terenie miasteczka znaleziono osady sięgające paleolitu. A w latach 90. odnaleziono także szkielet tzw. Delii, kobiety, która żyła 25 tys. lat temu i zmarła w ciąży. Dobry stan zachowania zmarłej i jej płodu sprawił, że było to niezwykłe odkrycie dla archeologów.

ostuni białe miasto

Dlaczego domy w Ostuni są białe?

Ostuni to urocze apulijskie miasteczko, które wyróżnia się kolorem białym większości domów w mieście, zwłaszcza w historycznym centrum. Pochodzenie tego szczególnego zwyczaju jest dalekie od oczywistości i na pewno nie wywodzi się z nawyku artystycznego. Początkowo był to wybór strategiczny: mieszkańcy Ostuni postanowili pomalować każdy dom na biało, ponieważ odbijające się od domów światło słoneczne oślepiłoby wrogów zamierzających zaatakować miasto, stawiając się w sytuacji przewagi nad przeciwnikami.

Po okresie wojen Ostuni kontynuowali tę praktykę w związku z zarządzeniem wydanym przez gminę, które ze względów higienicznych nakładało na mieszkańców obowiązek malowania ścian białym wapnem. W rzeczywistości wapno ma silne działanie dezynfekujące i podczas klęsk głodu drugiej połowy XVIII wieku zapobiegło rozprzestrzenianiu się zarazy po ulicach wsi, blokując epidemię. Można by powiedzieć: zwycięski wybór ostuńczyków. Nawet dzisiaj we wspaniałym białym mieście do studni i cystern wrzuca się okresowo duże kamienie wapienne zamknięte w workach do oczyszczania wody deszczowej. Krótko mówiąc, tradycja trwa!

ostuni nocą

Białe wapno własciwości

Warto sobie uświadomić, że malowanie wapnem to starożytna technika z pełnym poszanowaniem ekologii i naturalności. Białe wapno jest wysoce oddychające, dzięki czemu zmniejsza możliwość niszczenia ścian pod wpływem wilgoci. Dodatkowo zapobiega powstawaniu nieestetycznych pleśni. Farba wapienna jest również antystatyczna, nie osadza się na niej kurz i brud. Jest to idealny produkt do malowania przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych, ponieważ ma właściwości antybakteryjne i nie emanuje toksycznością. Wapno pomaga zachować higieniczność miejsc, a przy tym również estetycznie wygląda na budynkach. . Na stronie internetowej Gminy Ostuni można znaleźć rozporządzenie wydawane co roku, na początku sezonu letniego. Na jego mocy mieszkańcy są proszeni o pomalowanie budynków na kolor biały.

ostuni nieieskie drzwi instagram

Co zobaczyć w Ostuni?

Historyczne centrum jest nazywane przez miejscowych „ziemią”, bo składa się z domów, które często zachodzą na siebie i przeplatają się. To wszystko sprawia, że ziemia (Stare Miasto) ma fascynujący i niecodzienny charakter. Pozorny nieład tych domów działa jak prawdziwy labirynt złożony z wąskich uliczek, schodów z pałacami, tarasami i wspaniałymi widokami.

Piazza della Libertà Ostuni Włochy

Ten niepozorny plac to tętniące życiem centrum miasta i spotkań. Nazwa tego placu nawiązuje do ery Risorgimento w historii Apulii. Był to okres jednoczenia państw Półwyspu Apenińskiego pod władzą Królestwa Sardynii, zapoczątkowany w 1859 r. i stanowiący kilkunastoletni okres w historii Włoch. Jego dziwny trójkątny kształt to wynik przebudowy urbanistycznej końca XIX wieku. Piazza della Liberta’ to największy plac w Ostuni i otoczony jest różnymi obiektami architektonicznymi. Centralne miejsce placu zajmuje kolumna Sant’Oronzo (notabene patron i opiekun miasta), zwana też ,,iglicą”, ma 20,75 wysokości i swoim stylem reprezentuje barok Lecesse. Według przekazów kolumna została postawiona dla Sant’ Oronzo w podziękowaniu za uchronienie miasta przed epidemią dżumy.

ostuni wieczorem

Katedra  Santa Maria Assunta

Idąc w kierunku historycznego centrum Ostuni, na pewno zauważysz katedrę Santa Maria dell’Assunzione, do której warto zajrzeć również w środku. Mimo że pracę nad nią rozpoczęły się w 1435 roku, kiedy to renesans na dobre rozgościł się w centralnych Włoszech, to katedra jest przykładem późnego stylu gotyckiego. Fasadę otwierają trzy eleganckie ostrołukowe portale (środkowe drzwi przedstawiają płaskorzeźbę Madonny z Dzieciątkiem w chwale), a każdy jest zwieńczony rozetą. Środkowa rozeta wyróżnia się wielkością, i długimi promieniami. Plan katedry ma kształt krzyża łacińskiego z XVIII wiek, z trzema nawami na kolumnach. A drewniany ołtarz wewnątrz z 1734 r. reprezentuje popiersia świętych Oronzo, Biagio i Agostino.

co zobaczyć w Ostuni

Ostuni atrakcje – słynne niebieskie drzwi

Chyba są to najbardziej popularne drzwi w mieście, choć zaryzykuje stwierdzeniem, że również w całej Apulli. Wyróżniają się kolorem-błękitną tęczą (różne odcienie niebieskiego ułożone obok siebie) na białych murach, całe wrażenie głębi niebieskiego potęguje niebo i kaktusy dodane po prawej i lewej stronie. Świetnie to wygląda na pocztówkach i zdjęciach, bo jest artystycznie, a przy tym w całość jest uchwycony klimat Apulii i to z czym się kojarzy – bielą, morzem i słońcem. Mam taką refleksje, że Ig zmienił nas jako społeczeństwo i sposób zwiedzania. Dobrze ,,dobrany” produkt w danym mieście, w tym wypadku drzwi jest w stanie przyciągać nowe osoby i napędzać turystykę. Za sprawą mediów społecznościowych, coraz więcej osób wie o danym miejscu, przez co zaczynają się nim interesować. Rodzi się ochota poznania go na żywo.

ostuni niebieskie drzwi

Jak więc znaleźć niebieski drzwi z Ostuni? Kiedy będziesz pod katedrą , kieruj się w stronę łuku Arco Scoppa w prawo, aż do samego końca. To właśnie tam znajdziesz słynne instagramowe drzwi z Ostuni.

Gdzie zjeść w Ostuni?

Dodam w ramach ciekawostki, że słynne danie z białą fasolką i dzikiej cykorii, pochodzi z białego miasta, a później rozprzestrzeniło się w całej Apulli. Sam bób jest prosty w uprawie, odporny na długie okresy suszy i niskie zasoby wody w glebie. Rośliny strączkowe siano na przemian z pszenicą i służyły one do azotowania pół. Na marginesie dodam, że pszenica do XX wieku stanowiła cenny towar dla panów i właścicieli ziemskich. Uprawiającym ziemie chłopom pozostawały tylko resztki, w tym właśnie bób. Nie był on interesujący dla Panów, dlatego stał się składnikiem potraw chłopskich.

Podobało Ci się?


Postaw mi wirtualną kawę ☕, da mi to poczucie, że moja praca ma sens, a w zamian obiecuję dostarczyć Ci jeszcze więcej apulijskich przygód.

Zostań na dłużej, niech ta podróż trwa dalej! Zapraszam na mojego Instagrama, Fanpage’a i grupy na Facebooku. Razem tworzymy wyjątkową społeczność pełną apulijskich pasji! 🌟🌍

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

error: Nie kopiuj!