Gdzie iść na plażę w Bari?

przez Polacy w Bari (Ania)
plaże w bari

Plaże w Bari można podzielić na publiczne i prywatne. Samych plaż jest niewiele, mimo że miasto znajduje się nad morzem. Wynika to z małej ilości rzek. Ponieważ to one przynoszą osady do morza i tworzą tym samym piaszczyste brzegi. W rejonie Bari istnieją, tylko małe strumienie, które przenikają do suchej ziemi i nie wpływają do Adriatyku. Dlatego na terenie Bari plaż jest tak niewiele. Moim zdaniem mała ilość plaż nie powinna stanowić problemu, ponieważ te, które istnieją są bardzo duże. A jedna z większych plaż publicznych Pane e Pomodoro jest blisko centrum. Poza tym w okolicznych miejscowościach jest bardzo dużo pięknych plaż i z łatwością można się do nich dostać pociągami.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie podróży, albo chcesz podzielić się zdjęciami i przeżyciami z Apulii, zapraszam do mojej grupy na Facebooku.

Bezpieczeństwo

Przypominam o bezpieczeństwie na plaży i przestrzegam! Proszę uważać na zostawienie rzeczy bez opieki. Niestety najbardziej narażeni są turyści, zwłaszcza na plażach publicznych. Dlatego chciałam przypomniećć o kilku zasadach na plaży:

  • nie zostawiamy rzeczy na plaży bez opieki, to łatwy łup dla złodziejaszków. Ukrycie rzeczy pod ręcznikiem, nie jest bezpieczne.
  • nie zabierajmy na plaże kluczy, dowodów osobistych/paszportów, biżuterii, wartościowych przedmiotów, czy też dużej iloćci gotówki
  • zabezpieczajmy droższe przedmioty, wkładając je w inne, które wyglądają niepozornie
  • nie umieszczajmy wszystkich wartościowych rzeczy w jedno miejsce

Poza tym:

  • nie zostawiamy torebki/ placaka na oparciu krzesła, powinniśmy je mieć przed oczami, a nie poza zasięgiem wzroku
  • ubezpieczajmy się przed wyjazdem, jeśli wynajmujemy samochód warto też pomyśleć o pełnym jego ubezpieczeniu
  • przed wyjściem z mieszkania sprawdźmy, że zostało ono zamknięte, również auto, jeśli posiadamy podczas wakacji
  • unikajmy ciemnych uliczek i zaułków mało uczęszczanych przez ludzi

Nad jakim morzem leży Bari?

Bari jest położone nad Morzem Adriatyckim.

Czy plaże w Bari są płatne?

To zależy nad jaką plaże się wybierzesz, poza Libera Lato San Francesco wszystkie inne są bezpłatne. Bezpłatne plaże: Pane e Pomodoro, Torre Quetta, Spiaggia del Canalone, Spiaggia Libera Provolina.

Plaże w Bari publiczne

Pane e Pomodoro

Jest to najczęstszy kierunek dla okolicznych mieszkańców i turystów, ze względu na bliską odległość od miasta. Po przeciwnej stronie plaży znajdują się różne sklepy i restauracje. Więc w trakcie plażowania można wyskoczyć na obiad, czy kupić brakujące rzeczy. Na plaży radzę mimo wszystko uważać i nie zostawiać rzeczy bez opieki. Niestety od czasu do czasu zdarzają się kradzieże. I sama byłam świadkiem jak parze turystów z Holandii ukradzione plecaki, w których mieli dokumenty.

Jak dojechać na plaże Pane e Pomodoro?

Można tam dotrzeć komunikacją publiczną, samochodem (za plażą jest parking) albo spacerkiem. Jeżeli idzie o komunikację miejską, to z dworca głównego odjeżdża autobus nr 12, który zatrzymuj się na przystankach wzdłuż molo. Nie pomylić z autobusem 12/. Z kolei przystanek powrotny znajduje się koło głównego wejścia na plażę. Jest również nawetta – park ride – autobus B. Od 5.15 do 23.30, więc można załapać się na wschód jak i zachód słońca. A rozkład znajdziesz tutaj. Bilet 1,00 Euro.

plaże w Bari

Sama nazwa plaży oznacza pane – chleb, pomodoro – pomidor, co znaczy Chleb i Pomidor. Prawdopodobnie nazwa wzięła się z tradycji okolicznych mieszkańców, którzy przynosili ze sobą te składniki. Kiedyś wokół plaży nie było żadnych punktów gastronomicznych, gdzie można byłoby coś przegryźć w trakcie plażowania. Dlatego dość powszechnym zwyczajem było zabieranie ze sobą chleba i pomidora jako przekąskę.

plaża publiczna w bari

Sama plaża jest piaszczysta, a od strony miasta otaczają ją drzewa. Dzięki temu łatwiej rozłożyć się z ręcznikiem pod palmami, które chłodzą w ciepłe dni. Woda jest moim zdaniem w miarę płytka, ale im dalej od brzegu tym głębiej. I w zależności od prądów raz czytasz, raz brudniejsza. Na terenie plaży są ubikacje oraz prysznice. Można też tam poćwiczyć, ponieważ w trawiastej część plaży znajdują się wszystkie potrzebne urządzenia do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Plaża jest w sezonie strzeżona przez ratowników i jest bezpieczna pod tym kątem. Polecam koniecznie plaże na zachody bądź wschody słońca, jest magicznie.

Torre Quetta

Za plażą Pane e Pomodoro, jest kolejna plaża- Torre Quetta. W tym celu należy przejść od strony południowej parking i idź spacerem do punktu, gdzie pojawi się zabudowa. Niestety w pobliżu nie ma przystanku miejskiego, ale jeśli jesteś autem, to pod samą plażą można zaparkować. Dlatego moim zdaniem najlepiej tutaj dotrzeć spacerkiem od Pane e Pomodoro. Plusem plaży jest duża ilość obiektów gastronomicznych z lokalnym jedzeniem i napojam. Do wyboru są różnego rodzaju włoskie drinki, jak spritz lokalne wina. Teren plaży Torre Quetta charakteryzuje się dużą ilością zieleni. Dlatego łatwo tutaj znaleźć miejsce w cieniu plus obszar wokół jest trawiasty, co ułatwia wypoczynek.

plaże publiczne w Bari
zdjęcie: reppublica.it

Spiaggia del Canalone

Znajduje się ona w północnej części miasta, około 5 km od centrum. Można tam dojechać komunikacją miejską, a jej pobliżu jest prywatne lido San Francesco (poniżej też go opisałam). Sama plaża jest niewielka, ale jest bardzo piaszczyta. Wokól jest wiele punktów usługowych, gdzie można coś zjeść. Jak dla mnie dużym minusem tej plaży jest brak cienia i bez posiadanie swojego parasola, ciężko tam wytrzymać. 

Spiaggia Libera Provolina

Plaże w Bari płatne z leżakami i parasolem

Libera Lato San Francesco / Lido San Francesco

Jest ona około 5 km od centrum Bari. Wstęp kosztuje 20/25 Euro i w ramach ten ceny są dwa leżaki (10 Euro od jednego leżaka) + parasol, a samo miejsce jest strzeżone przez ratowników. Można dotrzeć do niej środkami komunikacji miejskiej – linie 22 lub 27 (ze stacji głównej) , 53, albo samochodem. Przed plażą są darmowej miejsca parkingowe. Na miejscu można zjeść obiad czy też kolację, ponieważ właściciel utworzył na terenie plaży również restaurację. Polecam tam w szczególności pizze al pisatcchio (pizza z pistacjami). Ceny są wyższe niż w innych rejonach miasta, ale jest to wypadkową lokalizacji i braku konkurencji w okolicy. Z okien restauracji widać morze, dlatego letnimi wieczorami jest tam bardzo przyjemnie. Obok tej plaży znajduje się publiczna plaża Spiaggia del Canalone.

gdzie iść na plażę w Bari

Polecam lodziarnie na terenie plaży, uważam, że serwowane tam lody są bardzo dobre.

Jakie plaże zobaczyć w okolicach Bari?

Poza tymi plażami, polecam plaże w Monopoli i Polignano a Mare, a informacje o najpiękniejszych plażach znajdziesz tutaj.

Plaże w okolicach Bari
Plaża miejska w Polignano a Mare

Podobało Ci się?


Postaw mi wirtualną kawę ☕, da mi to poczucie, że moja praca ma sens, a w zamian obiecuję dostarczyć Ci jeszcze więcej apulijskich przygód.

Zostań na dłużej, niech ta podróż trwa dalej! Zapraszam na mojego Instagrama, Fanpage’a i grupy na Facebooku. Razem tworzymy wyjątkową społeczność pełną apulijskich pasji! 🌟🌍

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

error: Nie kopiuj!