Co zobaczyć w Monopoli?

przez Polacy w Bari (Ania)
monopoli w apuli co warto zobaczyć

Zwiedzanie Monopoli. Monopoli jest ,,rzutem bereta” od Bari i to miasto z tych, gdzie zachód słońca najlepiej podziwiać z kieliszkiem wina w jakieś restauracji z widokiem na morze. Właśnie widok monopolijskiego portu jest najczęściej na pocztówkach z Apulii z charakterystycznymi niebieskimi łódkami. Popołudniami rybacy po połowach za dnia, handlują tam świeżymi rybami i owocami morza. To też fajne miejsce, jeśli idzie o plażowanie i relaks, jest tam kilkanaście plaż. Monopoli, gdzie turyzm dopiero raczkuje, poczujesz autentyczny klimat włoskiego miasteczka. I prawdopodobnie jak jesteś w Apulii, albo planujesz podróż, to warto spędzić tam jeden dzień, albo pół, a kolejną połówkę w innym miejscu.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie podróży, albo chcesz podzielić się zdjęciami i przeżyciami z Apulii, zapraszam do mojej grupy na Facebooku.

Gdzie można dojechać z Monopoli?

  • Lecce – czas przejazdu: 1 h 15 min, koszt: 7,70 € – pociąg
  • Cisternino 
  • Ostuni -czas przejazdu: ok. 20 min, koszt: 2,5 € – pociąg
  • Polignano a Mare -czas przejazdu: ok. 10 min, koszt: 1,1 €- pociąg
  • Alberobello – z Monopoli można się tam dostać wyłącznie autobusem, przy czym weź pod uwagę, że dostaniesz w niedziele nie kursują.
  • Conversano autobusem -czas przejazdu 35 min, koszt: 1,40 € – autobusem

Niestety z Monopli nie kursuje nic w stronę Matery.

Jak dojechać do Monopoli z Bari?

Zacznę od tego, jak dotrzeć do Monopoli komunikacją publiczną z Bari. Jeśli zatrzymałeś się w Bari i stanowi ono Twoją bazę wypadową, to moim zdaniem warto w planach uwzględnić odwiedzenie Monopoli. Jest to kolejne miasto portowe z niebieskim morzem i białymi uliczkami, ale ma w sobie ducha Apulii i zapach morza w powietrzu. Jeżeli chodzi o dojazd, są trzy rozwiązania:
– pociąg, bilet około 4 euro, w kierunku Lecce, czas przejazdu od 25- 35 minut. Pociągi na tej trasie kursują często, wyjątkiem jest niedziela. Kursy są rzadsze. Droga z dworca do Starego Miasta zajmuje ponad 1km piechotą. Alternatywą jest taksówka.
– autobus (nie jechałam, ale na pewno szybciej jest pociągiem)
– autem (pod koniec wpisu podzielę się miejscami, gdzie można zaparkować auto)

Zwiedzanie Monopoli

Legenda Monopoli

Patronką Monopoli jest Maryja Panna i wiąże się z nią lokalna legenda, którą chciałbym Ci przytoczyć. Kiedy budowano nową katedrę w 1117 r., bo stara była już za ciasna i bardzo zniszczona. Pracą przewodniczył biskup Monopoli Romualdo. W pewnym momencie zabrakło pieniędzy i nie można było ukończyć dachu. Nie udało się znaleźć drewna do budowy sklepienia kościoła. Biskup gorliwie modlił się do Maryi Panny i prosił również mieszkańców o modlitwę w celu dokończeniu budowy kościoła. I tutaj przeplata się historia z miejską legendą.

co zwiedzać w monopoli

Otóż jednemu z pobożnych mieszkańców Monopoli ukazała się Maryja i zapowiedziała przybycie do portu. Mężczyzna bez marnowania czasu pobiegł w nocy, aby przekazać to, co zobaczył biskupowi. Ten z niedowierzaniem posłał go do domu, by spał. Zdarzyło się to trzy razy. Za trzecim razem Merkury (ten, któremu objawiła się Maryja) udał się osobiście do portu. Przybywając na miejsce, odkrywa, że, przy wejściu do portu znajduje się duża tratwa złożoną z 31 długich i grubych belek oraz ikona Matki Bożej z Chrystusem na rękach. Drewno zostało użyte do wykończenia kościoła, a Madonna della Madia („Madonna z tratwy”) patronką miasta.

Cattedrale Maria Santissima della Madia

Ta największa katedra w mieście, ma za sobą długą historię. Kiedyś była tam świątynia pogańska poświęcona kultowi bóstw śródziemnomorskich Maia i Merkury. Na tym miejscu powstał później kościół romański w XII w. z inicjatywy biskupa Romualda przy udziale księcia Roberto d’Altavilla. Niestety prace szybko zostały wstrzymane z powodu braku budulca. A ciąg dalszy historii już znasz. Fasada kościoła jest podniesiona ponad poziom ulicy o siedem stopni. Na zewnątrz kościół jest bogaty w elementy barokowe.

katedra w monopoli
kościół w monopoli

W XVIII wieku nastąpiły pracę nad katedrą, która została przemieniona ze stylu romańskiego w styl barokowy. Inspiracja do pracy była potrzeba posiadanie większego kościoła, ze względu na rosnąc populacje Monopoli. Ponadto istniejący kościół romański był bardzo zniszczony . W 1786 roku, w celu ochrony cmentarza przed silnym wiatrem od strony morza dobudowana po wysoki mur na 33 metry. Do wejścia prowadzą aż trzy portale wejściowe. Katera od zewnątrz jest podzielona na 3 części: wejście, środek i górną część. Na samej górze katedry znajduje się duże okno oraz półokrągły fronton.

Stare Miasto Monopoli

Stara część miasta jak w większości nadmorskiej apulijskich miasteczek znajduje się blisko morza. Idąc w kierunku morza, dotrzesz do okolic starej części miasta. Rozpoznasz tą część miasta, po architekturze. Stare miasto rozwija się od Borgo, czyli od największego placu (Piazza Vittorio Emanuele) po Piazza Vittorio. Ten plac (Piazza Vittorio) stanowi granicę między stara i nową częścią Monopoli. Warto zrobić sobie spacer po starym mieści, pozwolić się zgubić, zaliczyć włoskie espresso i poczuć klimat włoskiego dolce far niete (po włosku: słodkie życie).

monopoli Apulia zwiedzanie

Piazza Gribaldi w Monopoli

Ten plac jest częścią starego miasta i jednym z najpopularniejszych miejsc. Od 1500 jest to najważniejsze miejsce w samym Monopoli, kiedy to rozszerzono mury w kierunku południowo-zachodnim. Wcześniej plac był poza murami, a po pracach wewnątrz i naturalnie stał się punktem spotkań i życia mieszkańców Monopoli. W zależności od pory dnia zmienia swój charakter. Z rana prawdopodobnie spotkasz tutaj okolicznych mieszkańców pijących kawę i gawędzących o codzienności. A wieczorem turystów z mieszanką kulturową godną wieży Babel. Pierwotnie w tym miejscu był portowy basen. Dlatego centralna przestrzeń jest wytyczona i otoczona. Wzdłuż placu znajdują się monumentalne budynki, które mają dużą wartość historyczną i swoje własne historie. Weźmy pierwszy z brzegu budynek od strony portu tak zwany: Palazzo Rendella.

Palazzo Rendella

Został on zbudowany w latach 40 XIX w na fundamentach hiszpańskich koszar. W latach 50′ parter służył jako targ rybny, a na pierwszym piętrze urzędowała teatr miejski. Zwróć uwagę na elewację na I pietrze, posiada ona elementy w stylu neoklasycystycznym, typowo teatralnym. W późniejszych latach budynek został przekształcony w bibliotekę miejską, a teatr zamknięty. W związku z tym możesz wejść do środka i rozejrzeć się jak wygląda biblioteka w Monopoli.

Dzwonnica na skrzyżowaniu Via Garibaldi i Piazza Garibaldi

Budynek ten z dzwonnicą w środku służył do ostrzegania mieszkańców o niebezpieczeństwie nadciągającym od strony morza. Niestety wszystkie włoskie miasta były narażone na najazdy piratów. U podstaw tego budynku, znajdziesz kolumnę, która jest zwaną ,,ohydną kolumną” / ,,kolumną pręgierza”. Pełniła funkcję karną, przypinano do niej przestępców, odbywana tam część karny. Kolejnym jej zadaniem była prewencja, ujawniano twarz przestępcy, co mogło skutkować zmniejszeniem ilości przestępstw. Często ukarani byli narażeni na obelgi i inne nieprzyjemności ze strony mieszkańców. W samym centrum wieży znajduje się zegar.

Plaże w Monopoli

Plaże w Monopoli należą do najpiękniejszej części wybrzeża Apulii. Sam pas ,,plażowy” ma 13 km długości. Przeplatają się tutaj piaszczyste plaże ze skalistymi, a wszystko ukryte między klifami. Znajdziesz też małe i większe zatoczki, gdzie można się zatrzymać i iść popływać. Generalnie plaże w okolicach Monopoli od najbardziej wysuniętego na północ odcinka Cala Corvina po odcinek na południu Capitolo charakteryzują się przejrzystym , krystalicznym i piaszczystym dnem, co stanowi wyjątek. Ponieważ zazwyczaj taki plaże znajdują się w mniej zamieszkałych miejscach. To co może Cię zdziwić, to, że część plaży w Monopoli jest wykorzystywana do celów prywatnych i za opłata można wynająć leżak z parasolem. Pamiętaj, że nawet na takich plażach ze względu na prawo włoskie, właściciel jest zobowiązany zostawić przestrzeń do użytku publicznego.

Cala Porta Vecchia

Tę plażę ciężko nie zauważyć będąc w Monopoli. Znajduje się tuż pod murami starego miasta. Zaczynając zwiedzanie Monopoli od historycznego centrum, po zaledwie pięciu minutach spaceru znajdziesz się za tymi potężnymi murami. Powstały one w XVI w. i chroniły miasto przed piratami i najeźdźcami.Moim zdaniem połączenie: mury plus obielone domy Monopoli dodają jej swojego niepowtarzalnego uroku.
Myślę, że kąpiel w tak magicznej okolicy będzie należeć do doświadczeń w życiu z kategorii ,,nie zapomniane”. Plaża jest zazwyczaj pełna, ponieważ nie jest ona specjalnie duża, ani tym bardziej szeroka. Dlatego, jeśli będziesz mieć okazję zatrzymać się, warto z niej skorzystać. Dodatkowo zwróć uwagę, że woda tam jest krystalicznie czysta.

monopoli zwiedzanie

Plaża Porto Rosso

Znajduje się ona około 10 minut piechotą od plaży pod starym miastem. O tutaj. Ze względu na przejrzystą wodę i drobny piasek plaża, co roku bywa nagradzana Błękitna Flagą. Z ciekawostek Błękitna Flaga to międzynarodowe wyróżnienie nadawane nadmorskim kurortom turystycznym, które spełniają kryteria jakości dotyczące czystości plaż, kąpielisk i oferowanych usług. W pobliżu plaży znajduje się bezpłatny parking.

Cala Susca

Ta mała zatoczka, położona w Capitolo, jest zakątkiem raju. Tutaj przeplatają się piasek i klify, a sugestia wizualna jest niezwykła: wody są krystalicznie czyste, bardzo płytkie, wrażenie jest jak w basenie. Mimo to miejsce nie nadaje się dla dzieci, bo dno morskie jest od razu głębokie. Plaża jest otoczona skałami i dostępna po schodach z plaży „La Perla nera”. Można do niego również dotrzeć drogą morską z Porto Rosso, kierując się w prawo. Porto Nero jest idealnym miejscem dla osób poszukujących relaksu i spokoju, z dala od najbardziej ruchliwych plaż w okolicy.

Parkowanie w Monopoli

Najlepiej przy rezerwowaniu hotelu jest zabukować miejsce z parkingiem. W przeciwnym razie czekają Cię poszukiwania odpowiedniego miejsca. Moim zdaniem w miesiącach letnich jest szczególnie trudno znaleźć miejsce do zaparkowania. Parking jest płatny zazwyczaj w obszarach centrum i jest odgraniczony niebieskimi paskami. Poza sezonem od 1 października do 31 maja od 8.30 – 13.30 i od 16.30 -20.30 tylko w dni powszednie. Maksymalna stawka dzienna 4,00 €. A w sezonie od 1 czerwca do 30 września od 8.30 – 13.30 i od 17.00 – 24.00 łącznie ze świętami. Maksymalna stawka dzienna wynosi 8,00 €. W szczycie sezonu płaci się więcej oraz również parkowanie w święta nie jest wyłączone z opłat.

Parking Monopoli Piazza Vittorio Emanuele II

Jest to najbliższy parking od historycznego centrum Monopoli, miejsc parkingowych jest około 118 w tym 4 dla niepełnosprawnych. Nie ma ograniczenia co do wysokości, więc podróżując kamperem, można się tam zatrzymać. Minusem jest bliska odległość od starego miasta, więc bywa tam trudno o wolne miejsce parkingowe. Jest otwarty 24 h na dobę.

Parcheggio Monopoli Piazzale Cristoforo Colombo

Innym ważnym punktem parkingowym w pobliżu historycznego centrum jest z pewnością parking przy Piazzale Cristoforo Colombo. Jest on w pobliżu starego portu. Niestety w sezonie prawie wszystkie miejsca są zarezerwowane dla klientów obiektów noclegowych Monopoli. Klienci hotelów nie płacą za parking. Można wjechać z kamperem.

Parking Monopoli Fontanella

Malutki bezpłatny parking w pobliżu centrum. Co prawda trudno jest znaleźć miejsce, ale tak, jak napisałam we wszystkich wymienionych parkingach, poziom trudności rośnie wraz z temperaturami:) Jest tam 50 miejsc parkingowych w tym dwa dla osób niepełnosprawnych, Również i tutaj można parkować wyższe samochody.

Wolne miejsce postojowe można też poszukać wzdłuż nowej części miasta.

Parcheggio Monopoli Ex Scie

Zaletą tego parkingu jest dobre połączenie z bezpłatnym transportem w godzinach szczytu i łatwiej tam zapakować samochód niż w centrum, ponieważ jest od niego daleko. Jest to duży parking, którego teren wychodzi na port.

Podobało Ci się?


Postaw mi wirtualną kawę ☕, da mi to poczucie, że moja praca ma sens, a w zamian obiecuję dostarczyć Ci jeszcze więcej apulijskich przygód.

Zostań na dłużej, niech ta podróż trwa dalej! Zapraszam na mojego Instagrama, Fanpage’a i grupy na Facebooku. Razem tworzymy wyjątkową społeczność pełną apulijskich pasji! 🌟🌍

Może Ci się spodobać

2 komentarze

Zwiedzanie Polignano a Mare June 8, 2022 - 7:17 am

[…] Conversano MonopoliGrotte Castellana Putignano Fasano Alberobello Locorotondo Ostuni Martina […]

Odpowiedz
Alberobello Włochy. Symbol nie płacenia podatków od nieruchomości🤏 August 2, 2022 - 7:47 am

[…] przyjmiemy jako bazę wypadową Bari, to Alberobello jest położone jakieś 50 km, podróż trwa około 1 godziny. Można się tam […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

error: Nie kopiuj!